Hlavní navigace

Názor k článku O multiplex 4 bychom měli zájem, říká nový šéf Českých Radiokomunikací od Pamětník - O smysluplnosti a pokrytí MUXem 4 se jistě...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 27. 9. 2011 10:39

    Pamětník
    O smysluplnosti a pokrytí MUXem 4 se jistě dá sáhodlouze diskutovat. Ale i ČRa v tomto článku opakovaně přiznává, že pro ní je nejdůležitější lokalitou Praha, kde je asi stojí "pokrytí jednoho diváka" relativně nejméně. Proto obhajuji dosavadní vysílání v MUXu 4 sobecky nejen proto, že jsem v jeho dosahu, ale i proto, že mi přináší možnost pozemního příjmu HD alespoň toho mála, co nám zatím tuzemské stanice nabízí, stejně jako už mnoha majitelům TV s MPEG-4 tunerem. Pokud MUX 4 převezmou ČRa a místo HD v DVB-T nabídnou "pokrytým" divákům zatím cosi nedefinovaného v DVB-T2, komu tím udělají na opravdu hodně měsíců radost? Musím se přiznat, že stále nechápu, proč téměř každý stát samostatně experimentuje s novými TV normami? Určitě nestál test DVB-T2 u nás pár korun a je zatím asi daleko doba, kdy skutečně začne vysílání v tomto formátu přinášet vysílateli zisk. A jen mimochodem se dozvíme, že nakonec se asi použije norma, jejíž funkčnost a použitelnost již byla dostatečně prověřena v Anglii. Přitom úplné technické jasno snad bude až na jaře příštího roku. Do té doby se asi prodejci TV a potažmo i výrobci, nebudou snažit dodávat na náš trh jednoznačně a zaručeně lokalizované TV pro tuzemskou DVB-T2. Jen se asi uleví těm, kteří si přijímače pořídili s rizikem již předčasně v Anglii, že jim mohou posloužit i po regulerním začátku vysílání DVB-T2 v Česku. Není opět naivní rada od šéfa ČRa, aby naši diváci počkali s nákupem nových TV ještě celý rok? Vlastně rada to není naivní, ale zcela sobecká a beroucí ohled jen na zájmy firmy a ne spoluobčanů. Nedají se opět nalákat naši ne moc ekonomicky silní spoluobčané na předpokládaný evropský výprodej levných TV bez DVB-T2 tuneru? Ono nejde jen o nutnou obměnu zastaralých TV v našich domácnostech, ale také už o poměrně velké množství záznamových zařízení, které také nemají DVB-T2 tuner. Proto se nedá srovnávat přechod z analogu na DVB-T s přechodem z DVB-T na DVB-T2. Nebojí se ČRa, že tímto vývojem bude odhánět diváky od pozemního digitálu k satelitům a kabelu? Kromě ČT, bude ochotna komerční sféra platit dlouhodobý souběh vysílání v obou pozemních normách? A, že je to běh na dlouhé trati, to si snad uvědomuje každý. Přechod nebude trvat týdny, měsíce, ale roky.

    Není krátkozraké počítat jen s těmi diváky, kteří si budou ochotni pořídit v příštích měsících a ještě s několikaměsíčním odkladem, TV s DVB-T2 tunerem? Bude existovat přijatelná nabídka relativně levných STB pro tuto normu? Moderních a schopných zobrazit HD vysílání televizorů je v našich domácnostech už plno, jen to naše vybavení vhodnými tunery není dostatečné.

    Možná se podaří ČRa zlikvidovat konkurenčního vysilatele, možná se zmocní vysílacího monopolu, ale co pozitivního to přinese značnému počtu diváků v největších aglomeracích? A ti, ať si to přiznáme, nebo ne, jsou finančně nejdůležitější. A ohánět se pár týdny nějakého extra vysílání v době LOH je sice hezké, ale převrat ve vybavení našich domácností to určitě nepřinese. Na to není doba, ani finance. Možná je potěšitelné, že 3DTV začínají tvořit nezanedbatelnou část nově prodaných přijímačů, že jejich cena není až tak moc zvýšená, ale opět si dejme otázku, zda případné takové 3D vysílání z LOH v DVB-T2 dokáže přinutit sáhnout zajímavému počtu diváků hlouběji do peněženky? Vždyť ani pouhý formát 16:9, natož nativní HD, zatím nejsou standardem. Bude nabídka tuzemských a lokalizovaných stanic, které stále tvoří naprostou většinu sledovanosti u nás, korespondovat s technologickými a teoretickými možnostmi DVB-T2? A kdy bude tato disproporce opravdu většinově překonána? Který rok se bude psát.....????