Hlavní navigace

Názor k článku O multiplex 4 bychom měli zájem, říká nový šéf Českých Radiokomunikací od Pamětník - On ten nezávazný slib ČRa o pokrytí 70%...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 27. 9. 2011 11:40

  Pamětník
  On ten nezávazný slib ČRa o pokrytí 70% z DVB-T2 do LOH je přímo srovnatelný s deklarovaným 100% pokrytím ze satelitů. Jedna věc je pokrytí, druhá věc, kolik domácností má možnost příjmu z mnoha satelitních pozic, kolik je z toho přijímačů schopných příjmu DVB-S2, kolik záznamových přístrojů má takový tuner? Proto za přínos nepovažuji v současnosti a blízké budoucnosti, možnost DVB-T2 vysílání "do zdi" pro teoretických 70% populace.

  Proto jsou mi stále milejší 3 pseudo HD stanice v MUXu 4, než cokoliv v DVB-T2. Nepovažuji se za až tak velkou vyjímku, ale už provozuji poslední CRT TV s DVB-T tunerem ze tří jen na chalupě. Poslední STB s MPEG-4 tunerem Maximum už občas používám jen na terénní a mobilní testy místního nebo naopak dálkového příjmu, zbytek už jsou všechno LCD TV různých úhlopříček. Kombinace 2 MMC s MPEG-4 tunerem a jeden SAT PVR Ready přijímač s DVB-S2 mi umožňuje v Praze možnost nezávislého záznamu 5 stanic, včetně těch tuzemských "HD". Proto mně nějaké souboje souběžného vysílání zajímavých pořadů z více stanic nevzrušují. Přechodem na DVB-T2 bych o tuto "vymoženost" přišel a musel bych se spokojit "jen" s SD variantami.

  Ač jsem příznivcem nových TV technologií, zatím nevidím, ani v blízké budoucnosti, nic, co by mne přinutilo si pořídit přijímač s DVB-T2 tunerem. Možná až tehdy, kdyby náplň MUXu 4 v budoucnu obsahovala stanici nešířenou v kabelovce, nebo ze satelitu. A to by musela být zcela převratná stanice!

  Proto perspektivy O2 a ČRa nesrovnávám, žádný pozitivní přínos pro mne od toho neočekávám. Jsem ve věku, kdy čekat roky na zázrak v TV nabídce by bylo naivní.

  Až budou všechny TV a rekordéry na našich pultech automaticky osazeny jen DVB-T2 tunery, potom se skutečně začne poměr ve vybavení našich domácností měnit. Kdy to ale skutečně bude pravdou? Kdy to odstartuje?