Hlavní navigace

Názor k článku O voličský průkaz už s elektronickým podpisem žádat nemůžete od Filip Jirsák - Problém MV vs. MPSV byl taky v kvalitě...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 19. 9. 2017 14:44

    Filip Jirsák

    Problém MV vs. MPSV byl taky v kvalitě údajů v jednotlivých evidencích. Lidé nemají moc motivaci do evidence obyvatel (MV) hlásit aktuální údaje. V případě MPSV tu motivaci mají, protože chtějí dostávat důchod, nemocenskou, sociální dávky… A o to, která evidence se použije, byl spor především, ten bezvýznamový identifikátor z toho byl až odvozený.

    Ta skutečná identita má být právě ten identifikátor. Úplně stejně, jako se dnes používá rodné číslo, případně kombinace jméno, příjmení, datum narození nebo případně plus trvalý pobyt. Akorát u toho jednoznačného identifikátoru by byla zaručena skutečná unikátnost a neměnnost. Jediná nevýhoda toho jednoznačného identifikátoru je, že se přes něj dají propojovat různé agendy. Ale to podle mne dostatečně řeší zákon na ochranu osobních údajů, a používání agendových identifikátorů nestojí za ty komplikace. Zvlášť když je to řešení jen pro veřejnou správu, zatímco jednoznačný bezvýznamový identifikátor může používat kdokoli, stejně jako dnes rodné číslo.