Hlavní navigace

O2 zkouší vectoring v pilotním provozu. Ke spuštění ale potřebuje razítko ČTÚ

 Autor: Isifa
Podobně jako T-Mobile v Německu, i tuzemský operátor O2 zkouší pomocí vectoringu výrazně zrychlit připojení přes pevné linky.
Jan Beránek 7. 10. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Až rychlostí osmdesát Mbps by mělo svištět pevné připojení od O2. To dnes využívá kolem milionu zákazníků, ale pomalu jich ubývá. Operátor už technologii testuje v pilotním provozu. „Jde zatím jen o testování, není jasné, kdy, pro které zákazníky a za jakou cenu bude tento superrychlý internet dostupný,“ tvrdí v rozhovoru pro HN šéf operátora Tomáš Budník

Komerčnímu spuštění totiž bude muset předcházet návštěva na ČTÚ. „Nemůže tam být druhý nezávislý hráč, což je ale u nás velmi malé procento. Půjdeme tedy za regulátorem s tím, že máme novou službu, kterou nabídneme k přeprodeji konkurenci,“ vysvětluje šéf O2 Budník.

Mohou za to technická omezení. „V případě nasazení vectoringu v České republice by to mohlo znamenalo, že by pak jiný operátor nemohl mít na stejném místě svoje zařízení, a tak by vlastně nová technologie omezila konkurenci na trhu. Řešení by pak mohlo být podobné tomu, ke kterému došlo v Německu,“ vysvětloval pohled T-Mobilu na vectoring v nedávném rozhovoru na Lupě technický ředitel Vladimír Klein.

KL20-tip-hlasovani

Rýsuje se tu tak možná situace podobná té, kterou zažil Deutsche Telekom v Německu. Ten se musel pro rozjezd vectoringu domluvit se všemi alternativními operátory na velkoobchodní nabídce na úrovni bitstreamu pro DSL. 

Na rozjezd vectoringu se O2 připravoval delší dobu. Byla to jedna z možností pro zrychlení sítě. „Zvažujeme nasazení v kombinaci s pokračující výstavbou RemoteDSLAM pro zkrácení smyčky. Nové DSLAMy a modemy jsou již vectoring ready. Letos to zřejmě pouštět nebudeme, ale příští rok by to přijít mělo. V podstatě bychom tím mohli zvýšit rychlost až o osmdesát procent. Jinak si ale myslím, že v oblasti xDSL připojení jsme v podstatě na stropu. Pro nás to tak znamená buď větší šlápnutí do optiky nebo zvýšení prodejů u rychlejšího VDSL,“ tvrdil před prázdninami v rozhovoru technický šéf operátora Petr Slováček