Hlavní navigace

Názor k článku O2 zkouší vectoring v pilotním provozu. Ke spuštění ale potřebuje razítko ČTÚ od lahvon - Vy jste asi dobu před revolucí už moc...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 7. 10. 2014 13:40

  lahvon

  Vy jste asi dobu před revolucí už moc nezažil, že?
  Protože jinak byste takovou blbost na entou vypustit nemohl.

  Myslíte tu dobu, kdy se na pevnou telefonní linku od zažádání trvalo roky? Pokud člověk neměl někde tlačenku, nebo neměl fakt hodně moc štěstí?
  Myslíte tu dobu analogových ústředen a v zemi se už pomalu rozkládajících kabelů?

  Asi si nepamatujete, že ještě tak 10 - 15 let nazpět Telecom dost masivně kopal do země a tahal nové kabely. Aby tu funkční metalickou síť do země dostal.
  Když Telecom s Eurotelem kupovala Telefonika, byla připravena a rozjeta i výstavba optické sítě FTTH. Bohužel, jak už to tak v podobných situacích bývá, nový vlastník neměl zájem firmu rozvíjet, ale maximalizovat z ní zisk. Proto španělé zasekli jakýkoli rozvoj v této oblasti. A již položené optické kabely na mnoha místech Prahy hnijí v kolektorech na sídlištích do dnes.

  U PPF to očividně nebude o moc jiné. Rozdíl je ale přeci jen zásadní. Zatímco španělé kupovali celkem zdravou a bohatou firmu, během 5 let si vytáhli zpět svou investici na dividendách, v dalších letech už jen realizovali zisk, završený pak prodejem podfinancovaného a zanedbaného podniku.
  PPFce sice současné O2 bude stále vydělávat velké peníze. Ale už to ani z daleka nebude takové dojná kráva, za jakou jí měla Telefonica.

  Ale velkého rozvoje optiky se asi také nedočkáme. S výjimkou pár vysoce lukrativních lokalit.
  Je to smutné, ale nakonec zbyde jen doufat v evropské dotace na rozvoj infrastruktury. Sice to je nástroj zcela likvidující trh, férové podnikání a spravedlivou konkurenci, ale pro koncové uživatele to bude jedna z mála šancí, jak dosáhnout na rychlejší domácí internet, když dneska ADSL nabízí třeba jen 3M/300k přípojku ze vzdáleného DSLAMu ve vedlejší vesnici.