Hlavní navigace

Názor k článku Barack Obama žádá Kongres USA o posunutí termínu vypnutí analogu od Martin Parolek - Trošku (dost) si zaprovokuji. Kdo vlastně má zájem...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 13. 1. 2009 13:06

  Martin Parolek
  Trošku (dost) si zaprovokuji. Kdo vlastně má zájem na vypnutí analogu v Praze?
  V Praze vysílají tři programy analogově a pět digitálních multiplexů, trojka vysílá 2x, jednou s Noe a jednou bez Noe. Digitální multiplexy už vysílají na svých definitivních kmitočtech. Teoreticky by v těch pěti multiplexech mohlo být 20-25 TV stanic. Prakticky je v nich 12 TV stanic + jedna reklamní upoutávka na O2TV + jedna vývěsní cedule na Primu 2 + HD experimenty.
  Na první pohled to rozhodně v Praze nevypadá na nějaký nedostatek frekvencí ani pozic v multiplexech.

  Kdo má zájem na vypnutí analogu?
  Prodejci TV techniky, anténáři, nové televize vysílající jen v digitálu. Těm všem vypnutí analogu zvýší zisky. Zájem má i ČT, ušetří platby ČRa za analogové vysílání, ale jako rozpočtovou organizaci ji to zas tak moc nepálí.

  Kdo má zájem na zachování analogu?
  Především komerční analogově vysílající televize, udržují tak svůj vysoký podíl na reklamním trhu, ČRa samozřejmě poplatky za vysílání analogu také vítají.

  Naplánovaný termín vypnutí analogu je Praze v roce 2009, ale mezinárodní konference ITU garantuje ochranu analogových kmitočtů do roku 2015..
  No a na závěr otázka, kdo z hráčů je vlivnější a dovede lépe prosadit své zájmy?