Hlavní navigace

Názor k článku Ondřej Filip: Nečekejme, že při útoku přiběhnou chlapíci z CSIRTu a vše vyřeší od Filip Jirsák - Nemyslím si, že by lidé znali zpaměti adresy...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 13. 3. 2013 12:29

    Filip Jirsák

    Nemyslím si, že by lidé znali zpaměti adresy několika ministerstev nebo dalších státních institucí, spíš neznají žádnou. Případně nějakou adresu zkusí, dostanou se někam úplně jinam – a pak ještě pokud možno píšou na danou instituci stížnosti, jak to že má na svém webu porno. Pro znalé lidi by naopak bylo fajn, kdyby věděli, že když zkusí zkratku státní instituce + .gov.cz, nejspíš se dostanou na správný web, a určitě neskončí u nějakého podvodníka. Kdyby nic jiného, aspoň by .gov.cz zabránilo šílenostem typu mojedatovaschran­ka.cz.

    Pokud by .gov.cz mělo ten význam jakési jistoty, dávalo by podle mne smysl provozovat ho na stejné infrastruktuře, jako .cz. Myslím, že už se na internet nedá dívat jen jako na takový doplněk, který když nebude, nic se nestane. V současné době už v době nějaké krize internet rozhodně funguje jako informační kanál (a doplňuje tak televizi a rozhlas), pomalu nastává doba, aby takovou funkci začal plnit i v opačném směru (než se pokoušet přečíst operátorovi na 150 číslo přejezdu, může být jednodušší ho vyfotit a poslat přes internet). A pro takové případy je vhodné mít nějaká privilegovaná jména (jako ta stovková telefonní čísla).