Hlavní navigace

Názor k článku Ondřej Koch (NTK): Chceme odstranit vendor lock-in a přejít na Linux a open source od Yenya - Pěkné. Dívám se na fotogalerii - co máte...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 14. 8. 2018 9:21

  Yenya (neregistrovaný) ---.fi.muni.cz

  Pěkné. Dívám se na fotogalerii - co máte v serverovně za hašení?

  Jinak problém proprietárních aplikací vázaných na HW klíče je zlo, znám to taky. My jsme se střídavými úspěchy použili usbip.sourcefor­ge.net - na virtuálu s Windows běží klient, můžu ho migrovat kam chci, a v nějakém větším serveru s Linuxem je HW klíč, který je do toho klienta namapován. Není to teda úplně HA - závisí to na jednom linuxovém serveru, ale aspoň ty Windows člověk může snapshotovat, obnovovat a migrovat. No a není překvapivé, že se taky jedná o správu budovových systémů. To je tak proprietární oblast softwaru, až je z toho člověku někdy špatně. A samozřejmě ty kecy obchodníků jak je ta proprietárnost důležitá z hlediska bezpečnosti a kdesi cosi, a pak potkáte komponentu požárního systému, která zobrazuje log na URL http://ta.komponenta/getfile.cgi?file=/tmp/logfile.txt (pochopitelně přepsáním URL lze pak načíst kterýkoli soubor, který má na disku a http server k němu má přístup).

  Až budu mít čas (asi někdy v příštím životě :-), chtěl bych někam zkusit posunout stav open source budovových systémů. Jsou sice věci typu OpenSCADA a podobně, ale to vždycky řeší jen část problému.

  Přeji pevné nervy s proprietárními systémy.

  -Yenya