Hlavní navigace

Názor k článku Ondřej Koch (NTK): Chceme odstranit vendor lock-in a přejít na Linux a open source od frr - U velkých výrobců pozoruji několik kategorií PC HW: 1)...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 19. 8. 2018 17:39

  frr

  U velkých výrobců pozoruji několik kategorií PC HW:
  1) počítače na práci
  2) počítače na doma
  3) počítače pro rozvojové trhy, ke kterým se značka ani oficiálně nehlásí na svém globálním webu. Často superlevný minitower, jenom na čele kosmeticky naleštěné logo, uvnitř nějaká noname OEM deska na které se šetřilo spíš víc než míň.

  ThinkCentre je zjevně all-in-one z kategorie "na práci". V kategorii "na doma" je IdeaCentre. Čili rozdíl asi jako mezi ThinkPad a IdeaPad.

  Jedno IdeaCentre jsem měl cca předloni rozebrané na stole. Intel CPU a samostatný GPU čip od AMD (s dedicated RAMkou a VRM). Pár měsíců po záruce to začlo padat do modré, a pokud modrá něco prozradila, tak mluvila o grafice. Otevřel jsem to, GPU VRM mi přišel trochu podměrečný, tak jsem v něm spekulativně vyměnil polymery na sekundáru a přidal jsem dva navíc. Taky jsem tuším nůžkama na plech trochu poladil pasivní ventilaci. Od té doby jede. Klika.

  Taky jsem měl tu čest, rozebrat jeden SoHo notebook od Dellu... po záruce ztratil schopnost projít POSTem. Přístup dovnitř vyloženě za trest, a stejně nakonec vada byla někde v motherboardu, řešení autorizovaným servisem asi 15 kKč za nový board... Prostě opět kandidát na prodlouženou záruku a NBD servis výměnou kus za kus.

  Zmíněný ThinkCentre používá integrovanou grafiku (IGP) v CPU Intel - za to u mě palec nahoru, s ohledem na životnost a spolehlivost. Prostě "stroj na práci" pro běžné kancelářské použití.

  Stroje "na práci" se obecně vyznačují menší mírou šetření na součástkách ovlivňujících spolehlivost, šikovnější mechanickou konstrukcí, menší mírou samoučelného pozlátka a asijských inovací.

  Pak je samozřejmě otázka, jestli koupit "all in one", nebo nějakou ATX skládačku + oddělený monitor. Pokud se koupí solidní "all in one" z kategorie "na práci", navíc s prodlouženou zárukou a nejlíp nějakým svižným servisem, tak to ve firmě/organizaci jistě dává smysl. U strojů "all in one" je servis vlastními silami vcelku otrava: všechno proprietární, hodně šroubků, přístup dovnitř jak k penězům. Pokud se provozem opotřebovává třeba displej (má stroj dotykáč?) tak by mohlo mít váhu, že k samostatnému ATX počítači se dá připojit libovolný monitor a dá se operativně vyměnit. Ale už to znamená řešit nějaké kabely navíc, kam s tou skříní (estetika pionýrských dob počítačových učeben v 90.letech) atd. ATX skládačky se snáz servisují vlastními silami (nebo najatou místní firmou) ale možná zrovna vlastní servis HW není ambicí týmu správců. Třeba já na ty doby rád vzpomínám, ale jsem v tomto ohledu konzerva, a dobrovolníků ochotných lézt po kolenou se šroubovákem už taky není tolik, co bývalo. A pokud by si správce-staromilec prosadil, pořídit skládačky a třeba postavit se k servisu vlastními silami, tak je otázka, jak dlouho na tom pracovním místě vydrží on, a jak často se mu třeba bude střídat vedení, měnit názor/koncepci... Stroje se zárukou 5 let, které "prostě fungují" (když se to povede) jsou méně problematické pro provozující organizaci a její uživatele/zákaz­níky.

  Další věc je, že "čím větší kšeft, tím větší průser" (pokud se něco). Pokud něčeho koupíte nebo dodáte 1 kus, a on se ukáže být vadným, řeší se standardní cestou reklamace jednoho kusu, omluvně na sebe pokrčíte rameny a jede se dál. Pokud se dodá 150 kusů, a vykazují systematickou vadu, nebo třeba nějaký okrajový ale otravný problém v ergonomii, to pak výrobce HW třeba těžko přimějete, aby se k problému postavil jako chlap. Přitom u kancelářského hardwaru není zrovna jednoduché, koupit třeba 10-20 ks na zkoušku, a za tři měsíce vzít zbytek, pokud se osvědčí. Chyba lávky - původní revize či model už není na trhu, musíte vzít novější revizi hardwaru nebo nový model. Takže to opatrné testování na omezeném počtu je znehodnoceno. (Delší produktovou životnost mívá PC HW do průmyslu, ale tato kategorie je zde irelevantní.) A nemusí být dobrý nápad, koupit hardware na základě akční slevy. Ta sleva nemusí být zrovna bezdůvodná. Naopak přesně v tomto ohledu dává velmi dobrý smysl, volit z nabídky hardwaru "na práci".

  A že koupit 150 ks zvoleného kancelářského modelu je obecně problém ve smyslu dodatelnosti, to je taky pravda. Opět mají výhodu velké značky.

  Čili stěžovat si "měli koupit za poloviční cenu (bez monitoru) ATX skládačku" mi přijde trochu povrchní.

  Palec nahoru za snahu prosazovat otevřená řešení založená na veřejných standardech, s interními doplňky od kterých mám svoje zdrojáky.