Vždycky jsem si myslel, že klasický SAP je něco jako výlet do nedávné historie, a tak jsem práci s ním i bral. Ale teprve ORACLE R12 mi umožnil poznat středověk - roztříštěné uživatelské rozhraní (ať už GUI či workflow), otřesný způsob zadávání 'requests' a výstupu z nich... Alespoň mají v účtárně konečně dost práce a neflákají se.
Vendor lock-in, to je důvod proč ORACLE žije a tyje.
Tak to je co říct. Kdysi jsem si myslel, že nejhorší SW je M$ Word. Ten ale trumfl IAR EW. Pak jsem poznal drsárnu Lotus Notes. I ten je ale hodně slabý čajíček proti SAPu. Jestli Oracle překonává i tohle (osobní zkušenost nemám), tak potěš koště...
Zmizeni Javy uz se predikuje pres 10 let a stale je nejvice pouzivana. Ona totiz neni solidni nahrada ...
Ale jako vtip pobavi vzdy :)
Jinak urcite nekdy zmizi, ale to Vy uz tu treba nebudete. Ono totiz vsechno jednou zmizi, zanik bez datumu se predpovida velmi lehce :)
Jak není náhrada? Možná u údržby těch starých systémů které už v Javě jsou, ale proč by to měl člověk použít u něčeho co píše nově?
Ano, vymírání bude dlouhé, ostatně třeba takový Fortran se také pořád dá ještě někde najít, ale za živý jazyk bych ho opravdu nepovažoval.
Neni nahrada = pro zadny jiny jazyk neni tolik knihoven, utilit, reseni problemu (tady mozna vede JS a jeho klony), tak velka uzivatelska zakladna. V jave se toho proste spousta nemusi delat, protoze to uz nekdo vytvoril a staci to jen pouzit, v tom je prave jeji sila. A toho zadny jazyk jeste chvili nedosahne. A jelikoz je clovek tvor liny a pohodlny, tak nez by to psal znova, radsi pouzije to kde uz to je napsano a otestovano casem. Jako bonus je, ze Java vyvojaru je nejvic, takze je z ceho vybirat (zvlast ted se toto hodi, kdyz cely svet roste a globalne nejsou lidi).
Tolik znimovane Go je zatim vysmech.
Nerad ti beru iluzi, ale pokud se zrovna nenacházíš někde v jeskyni nebo v džungli mimo lidskou civilizaci, tak je celkem pravděpodobné, že právě teď v tvém blízkém okolí běží nějaké aplikace napsané v Javě. A moc bych se nedivil, kdyby nějaké běžely i tobě samotnému v kapse.
Jo, DB byla v 90. letech špička, ale mezitím trochu vyrostla konkurence, zvláště ta svobodná, o které paní mluvila. Vím že na některé velké úlohy pořád nemusí stačit, ale pokud stačí, tak bych se licencování a správě Oraclu vyhnul obloukem. A není to jen o té ceně.
Naproti tomu podpůrné programy měl Oracle příšerné, třeba Oracle Forms padalo a přepisovalo zdrojáky (nedokumentovaný binární formát) binárním smetím. Tak třeba to zatím odladili. Teď od nich používám jen EBS, to by taky nějaký vývoj chtělo.
No jina vec, kdo to fakt potrebuje? Mimochodem male instalace utikaji od oracle k MS SQL, protoze cena.
Otazka je jestli by jim nestacil treba postgres (na linuxu pochopitelne).
Licencovani oracle (a nejen jeho) je naprosto nesmyslne. V podstate je to o tom, cim jsi bohatsi, tim vic zaplat. Koupis drahy stroj a i ten oracle je vyrazne drazsi i kdyz dostanes totez, co by bezelo i na nejake plecce.
Tohle je jedna vec, proc stale existuji predrazene kramy typu SPARC nebo POWER. Na intelu to postavis vykoneji a hlavne levneji. Jenze, pak se nedoplatis za licenci oracle.
Dale me stale fascinuje obchodni model "zaplatte podporu a my se mozna budem zabyvat tema chybama co jsme tam napachali".
Jinak Oracle je dalsi firma, ktera naprosto rezignovala na jakekoliv testovani. Proste priklady typu MS tahnou.
Odkdy na intelich masinach můžeš vyměňovat krom backplane všechen hardware za běhu? Odkdy si z desek poskladas uvnitř jedné mašiny mašiny třeba dvě jen konfiguratorem z cli? Odkdy si nastavis redundanci zkrz dva postavené stroje uvnitř jedné masiny? Odkdy má inteli železo více než dva nezávislé management moduly? A co se týče množství paměti tak teprve nedávno Intel dohnal sparcata. On exisuji all in memory databaze a tam se pár TB paměti v masine hodi. Kolik má ten tvůj Intel v nejdražším intelim hw jader aspoň 128? A teprve nedávno Intel dal do svých čipu crypto akcelerátor. Něco co sparcata už nějakou dobu měla.
No, podle toho, co slyším od lidí, kteří ve vývoji v pražském Oraclu pracují nebo pracovali, tak by tam žádný rozumný člověk nenastoupil. Problémy se zametají pod koberec, odcházející lidi se nahrazují levnějšími v Indii, manažeři se chovají jako hrozní machři, ale působí spíš jako pitomci. Není divu, že většina lidí Oracle nesnáší. Firma je nesympatická na všech úrovních - od namachrovaného PR, bývalého CEO Ellisona, přes všechny úrovně řízení až po většinu lokálních takymanažerů. Lidi z Apiary tam vydrží do té doby, než dostanou všechny akcie za prodej, déle nemají důvod ten opruz snášet. Na trhu jsou desítky lepších firmy, kam vývojáři v Praze, potažmo v ČR, můžou jít.
Další firma která nezvládá ostrý nástup dynamických startupů, cloudu a mobilních technologií. Firmy jako Oracle a IBM na mě působí jako padesátník v obleku který se zasekl v devadesátých let kdy se "hlavně bouchaly licence woe do státní správy a velkejch korporátů a bylo to neskuuutečný rito" a teď mu ujíždí vlak. Dnešní technologická firma musí být i cool, podívejte se na Google a jeho ujeté projekty a Apple a jeho vystajlovanou image.
Internet Info Lupa.cz (www.lupa.cz)
Server o českém Internetu. ISSN 1213-0702
Copyright © 1998 – 2021 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.