Hlavní navigace

Názor k článku Otestovali jsme pro vás televizní vysílání budoucnosti - HbbTV od V. Šetka - Díky za podrobnou úvahu. Motivaci částečně rozumím, nicméně...

  • 11. 11. 2010 21:48

    VS
    Díky za podrobnou úvahu. Motivaci částečně rozumím, nicméně zásadnímu využití kapacity v DVB streamu pro downlink nevěřím. V předchozích diskusích o HbbTV jasně padlo, že minimálně u archivu půjde o H.264 streaming přes internet. Má-li se to masivně používat, tak "stahovat" přes DVB-S dnes není cesta - představte si, že archiv budou sledovat desítky tisíc lidí najednou, skoro každý pak jinou část pořadu. Dnes už právě lze počítat s rozumným internetovým připojením, naopak DVB kapacita je na tohle příliš drahá, nestačí (resp. operátorům se nechce ji platit) ani na kvalitní přenos obrazu, a ještě do toho cpát tohle navíc... Další problém je, že některí operátoři (UPC) si dělají kódování do MPEG a sestavování DVB MUXu sami - museli by s tímhle počítat. Já to vidím jako masovou službu, kde dnes nemá smysl řešit někoho s mizerným připojením, takových míst je skutečně minimum. Až se něco stáhne, na to nikdo čekat nebude, musí to jít jako na webu - vybraný pořad hraje do pár vteřin po kliknutí.

    Pro připojení k internetu je de-facto standard ethernet, ten máte k dispozici u všech širikopásmových služeb. Ale televize jistě může umožňovat komunikaci třeba přes USB modem na GPRS/EDGE/3G, ale o to podle mě nebude (skoro) nikdo stát.