Hlavní navigace

Názor k článku Padne zítra Internet za oběť hazardu? od Linuxový otaku. - Nemáte pravdu, ruleta ani automaty nejsou o náhodě,...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 21. 6. 2011 12:16

  Linuxový otaku. (neregistrovaný) ---.klient.poruba.net

  Nemáte pravdu, ruleta ani automaty nejsou o náhodě, mají totiž negativní očekávanou hodnotu.

  E = p*b*o - (1-p)*b
  p ... pravděpodobnost výhry
  b ... velikost sázky
  o ... výplatní poměr (1:1, 2:1, 5:1, ... ,1000:1 třeba u matu, atp.)
  E je vždy u těchto hazardních her záporné

  Podle mé definice je hazardní hra taková hra, která má negativní očekávanou hodnotu.

  a) Tvrdě hazardní hra je taková hrá, u které nelze schopnostmi hráče získat pozitivní očekávanou hodnotu (bez podvádění).

  b) Měkce hazárdní je taková hra, v níž lze pozitivní očekávané hodnoty dosáhnout, ale daný hráč tyto schopnosti takové aby měl kladné E vůči ostatním hráčům. Pokud má hráč schopnosti takové, že dovede získat kladnou očekávanou hodnotu, nejde o hazard, ale o investici.

  Hry kategirie a) jsou hazard tak jak ho známe z heren a kasín, prostě totální podvod. Vždy jde o hazardní hru. Sem patří ruleta, blackjack (bez počítání karet), automaty, video poker a jiné obdobné hry, kde se hraje proti krupiérovi nebo stroji. Nelze dlouhodobě vyhrát. Optimální strategií je pokusit se vyhrát cílovou částku s minimálním počtem vsazených žetonů, tedy sázet takové možnosti které mají maximální výplatní poměr, za předpokladu že všechny možnosti dané hry mají stejnou očekávanou hodnotu.

  U her kategorie b) vstupuje do našeho hodnocení relativita, protože hra která je pro jednoho hráče hazard, je pro jiného hráče inveseticí. Pro hráče pro kterého jde o investici se vyplatí řídit se Kellyho kritériem. Do této kategorie her patří třeba právě poker, blackjack(s počítáním karet, nejde na netu...), forex, komoditní trhy, burza s akciemi, různé finanční deriváty (proto byla krize, moc gamblili - i tak to jde "hrát"), a nebo normální podnikání - i to je "hra". Nezkušení spekulanti zjistili, že je pro ně lepší obchodovat stejně jako když se hraje tvrdá hazardní hra, protože mají krátkodobě větší šanci na úspěch. Simulace třeba v MetaTraderu4 u takového "hazardního" způsobu investování ukazují, že je to střednědobě v zisku, ale je tam třeba několik šílených výkyvů kdy jde na nějakou dobu 80% kapitálu včetně zisku do háje, než se to zase vyšvihne zpět.