Hlavní navigace

Názor k článku Palmknihy nabízejí multilicence, neomezenou za dvacetinásobek ceny od A.S. Pergill - Z pohledu autora: 1. Je pitomost zařazovat mezi sebe...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 21. 6. 2014 17:13

  A.S. Pergill (neregistrovaný) ---.eurotel.cz

  Z pohledu autora:

  1. Je pitomost zařazovat mezi sebe a kupce knih ještě nějakého agenta jako další mezivrstvu. Chápu, že někteří autoři toho napíšou tolik, že v tom mají hokej a takového člověka potřebují, ale to je zanedbatelné procento autorů.
  2. Smlouvy se uzavírají buď na paušální honorář, nebo na procento z prodaných knih. Běžnou klauzulí je smlouva o případném dotisku (aby se na dotisk neuzavírala smlouva nová a mohl se dodělat pružně dle zájmu trhu). Takové smlouvy jsem jako autor uzavíral, takže mám praktickou představu.
  3. Redakční práce a korektury jsou zlomkem objemu práce autora. Navíc se mi opakovaně stávalo, že jsem v autorských korekturách vracel zpět, co tam pomrvili korektor a snad i redaktor (a to i v odborných textech).
  4. U zahraničních autorů, nakupovaných přes nějaké nakladatelství může skutečně být licence na určitý počet prodaných kusů a přes to nejede vlak (a nedají se ani dokoupit, cizí nakladatelství to raději prodá podruhé někomu jinému), to je ale jejich b...l a pokud budou za svou nenažranost "potrestáni" tím, že si to čtenáři "upirátí", je to jejich problém, způsobený jejich blbostí.

  Dále:

  5. Schopnost dodat kvalitní text, na kterém už se nebude muset měnit ani čárka, je prostě řemeslo, které se naučí i mírně vycvičená opice. Takový text se pochopitelně dá dodat buď přímo jako e-bookový formát nebo jako něco, co do toho formátu jiná mírně vycvičená opice překlopí na příslušném softu.
  6. Tohle už platí naprosto beze zbytku a naprosto nemilosrdně pro odborné práce vydávané v prestižnějších časopisech. Tam chtějí text zcela hotový s jasně specifikovanými formálními požadavky. A jestli to není formálně perfektní do posledního středníku nebo dvojtečky v seznamu literatury, tak vám to vrátí, aniž by to poslali k odbornému zhodnocení. Někdy dokonce takovou předkorekturu dělají i automaty na webu příslušného časopisu. Takže korektoři a redaktoři zcela odpadají, respektive se přesouvají v systému tak, že nabízejí své služby jednotlivým autorům.
  Je velice možné, že trend půjde tímto směrem i u jiných typů textů, tedy i e-booků. A že autor prostě dodá buď hotový e-book nebo alespoň hotový text k překlopení do e-bookových formátů, do něhož se už nebude zasahovat. Tím pádem budou poněkud hendikepováni nejen negramotní a ti, co neumějí psát na počítači, ale i ti, co perfektní text nedokáží vytvořit (a budou si na jeho perfektizaci muset někoho koupit, jako ti autoři odborných textů).
  7. Dokážu si představit i stav, kdy e-book bude volně někde na webu a autor bude pouze prodávat "certifikát legálního vlastníka".