Hlavní navigace

Názor k článku Panasonic TX-L37V10E: parádní prakticky ze všech stran od anonym - TV Panasonic si ukládá nastavení obrazu jak pro...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 20. 12. 2009 12:03

  bez přezdívky
  TV Panasonic si ukládá nastavení obrazu jak pro 4:3, tak pro 16:9 - tedy u DVB-T. U analogu při automatickém nastavení detekuje černé pruhy nahoře a dole a podle toho volí, jenž tam není vysíláno 4:3 a 16:9, ale 4:3 a 4:3 s černými pruhy nahoře a dole, takže pro TV je to stále jen jeden formát a z obrazu se snaží určit, jestli to je nebo není širokoúhlý formát. Navíc při 4:3 používá nastavení "STŘED", tedy nedeformovaný střed obrazu a zbytek roztažený na šířku panelu. V podstatě to znamená u analogu se buď smířit s tím, že budou obličeje deformované, nebo ručně přepínat 4:3-ZOOM1. U DVB-T přijímač "ví" v jakém formátu je obraz a podle toho volí nastavení. Pro oba formáty si "pamatuje", jak je obraz nastaven. Osobně používám pro 16:9 původní nastavení ( AUTOMATICKÝ - TV ho označuje "ŠIROKOÚHLÝ" ) a pro 4:3 pak nastavení označené jako "ZOOM1", což představuje zvětšení obrazu na šířku panelu a jeho oříznutí nahoře a dole. Zřídka si přepnu na 14:9, což ve výsledku ukáže obraz s úzkými černými ( nebo šedými - pole nastavení bočního panelu ) na bocích a mírně oříznutý nahoře a dole. Na 4:3 skoro nepřepínám. Výsledek je takový, že 16:9 vysílání mám na obrazovce tak, jak je vysíláno a 4:3 mám oříznuté nahoře a dole. Nejsou roztažené xichty a to, že mi občas část ( někdy i celá ) hlava zmizí nad horní hranu obrazovky se dá zkousnout. Pokud je to častěji, zkusím 14:9. Na 4:3 přepínám prakticky jen v případě, že mi za hranu obrazovky zmizí nějaké titulky. Ořez obrazu je takový, že horní hrana obrazu při nastavení ZOOM1 je těsně nad spodní hranou loga TV ( Primy ), u 14:9 je pak hrana obrazu lehce uřízne horní část loga TV ( opět u Primy ). Záměrně uvádím logo Primy, protože u toho to mám dobře odkoukané. Ořez u ostatních stanic je pochopitelně stejný, jen logo může být umístěno kousek jinam nebo jinak.

  Shrnuto :

  TV si pamatuje nastavení zobrazení zvlášť pro širokoúhlý i pro 4:3 formát obrazu.
  Formát obrazu analogového vysílání bere jako 4:3 a podle detekce pruhů v obrazu vybírá optimální nastavení. Analogový příjem jsem používal jen krátce a od spuštění muxů 2 a 3 z Kletě jsem analog u TV vypnul ( v nastavení u pojmenování vstupů jsem analogové vysílání nastavil na "přeskočit", stejně tak, jako nepoužívané AV vstupy, HDMI a komponentní vstup ), takže tyto informace berte spíš jako zkušenosti s příjmem.
  Formáty obrazu u AV vstupů se řídí signálem na PINu 8 SCART konektoru, takže např. ze při přehrávání filmu se STB ( IPBox 350T používaný jako video ) nebo z DVD a podle toho vybírá nastavení zobrazeni stejně jako u DVB-T.
  HDMI zatím nemám vyzkoušené ( zatím nemám žádné zařízení s HDMI výstupem )
  Komponentní vstupy jsem nezkoušel ( ačkoliv DVD má i komponentní výstup ) a zkoušet nebudu.