Hlavní navigace

Názor k článku Patrik Sodoma (SoftwarePro): U licencí z druhé ruky pozor na to, pro jaký byly určeny trh od Filip Jirsák - takze jestli to chapu, tak ted je uzus,...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 23. 12. 2018 22:05

    Filip Jirsák

    takze jestli to chapu, tak ted je uzus, ze tyto ujednani neplati, ze tam muze byt napsano cokoli a ja to muzu na Aukru prodat...?
    Nikoli, tato ujednání platí, resp. pokud vím, nikdo je nezpochybnil. Neplatí ujednání, která by vám u elektronických licencí „pro spotřebitele“ zabraňovala licenci prodat. Když si koupíte (papírovou) knížku, autorova práva k té knížce jsou vyčerpána, tj. vy tu knížku dál můžete prodat a autor vám v tom nemůže zabránit. A Evropský soudní dvůr odvodil, že úplně stejná pravidla platí i pro elektronickou licenci (i když to není výslovně uvedeno v legislativě, např. český AZ toto ustanovení uvádí jen u děl v hmotné podobě). Tím druhotným prodejem se ale ta licence nijak nemění, takže stejně jako u knížky vám druhotný prodej nedává právo tu knížku zfilmovat nebo jí znovu vydat, stejně tak vám druhotný prodej softwarové licence nedává žádná jiná práva, než která měl první majitel. Takže pokud je v licenci napsáno, že je jen pro partnery ve statusu bronz a výše, platí to pro prvního i kteréhokoli dalšího majitele té licence.