Hlavní navigace

Názor k článku Pavol Lupták (Nethemba): Pro stát bych – nejen jako hacker – už nikdy nepracoval od Filip Jirsák - Vy dobrovolnost odvozujete od vašeho subjektivní aktuálního pocitu...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 24. 5. 2019 16:28

  Filip Jirsák

  Vy dobrovolnost odvozujete od vašeho subjektivní aktuálního pocitu a nepoužíváte žádné pravidlo.
  Ta pravidla, která jsem vám už několikrát vysvětloval, ignorujete proč?

  Máte pocit, že mafie lidi omezuje méně než stát
  To není pocit. Rozdíly jsem vám už několikrát vysvětloval.

  proto je stát dobrovolný
  To už jsem vám také vysvětloval. Stát je dobrovolný proto, že se můžete kdykoli sebrat a odejít jinam, stát vám v tom nebude nijak bránit. Mafie si obvykle své území hlídá a nedovolí někomu jen tak odejít – protože to by jim tam brzy nikdo nezbyl.

  máte pocit, že stát zajišťuje právo
  To opět není žádný pocit, ale fakt.

  To je ale zcela absurdní pozice. Tohle ani žádný stát nemůže nikdy splnit a nesplňuje. To by musel stát znát vaše myšlenky a názory a podle nich se řídit. To je fyzicky nemožné.
  Chápu, že někomu, kdo své absurdní výmysly vydává za realitu, připadá popis skutečné reality absurdní. Ale tak to doopravdy je – stát zajišťuje právo, já jsem v ČR zcela dobrovolně a nikdo mne tu nedrží. Netuším, jak jste došel k tomu, že by stát musel znát mé myšlenky a názory, z ničeho (ani z vašeho textu) to neplyne – každopádně demokracie je založená na tom, že stát moje myšlenky a názory znát nemusí, protože je na mně, abych je hájil. A já zároveň musím počítat s tím, že ostatní hájí zase své myšlenky a názory a musíme se nějak shodnout. To je jedna z věcí, která vám neustále uniká – že tu nejste sám, tudíž se nemůžete řídit jenom tím, co chcete vy sám. Protože to se zákonitě dostane do rozporu s tím, co chtějí ostatní – a ten rozpor je nutné nějak vyřešit.

  Neznám mafii(lidově), která by si brala tolik kolik si berou státy. U nás asi 2/3.
  To bude tím, že se zabýváte myšlenkovými experimenty, které nemají vůbec nic společného s realitou. Kdybyste si alespoň vzdáleně všiml toho, jak je to v realitě, musel byste zaznamenat, že většina transakcí zahrnuje oba dva směry – něco dáte a něco dostanete. Akorát ta mafie může být v extrémních případech výjimkou, kdy jenom bere a nic nedává, ale ani u té mafie to nemusí být tak extrémní.

  Samozřejmě můžete tvrdit, že vás hrozně obral obchod, protože vám sebral 1 500 Kč – a zatajit, že jste za tu částku nakoupil a tedy vy jste recipročně sebral obchodu zboží za 1 500 Kč. Ale pravdivý popis reality je takový, že vy jste obchodu zaplatil peníze a obchod vám dal zboží. Stejně to funguje se státem – vy odvádíte daně, a stát poskytuje nějaké služby.

  Než začnete s klasickým argumentem, že vy ale o žádné služby státu nestojíte, uvědomte si, že tu nejste sám. A že se musíte dohodnout s ostatními. Já bych o spoustu služeb státu taky nestál, silnice z Dolní do Horní Lhoty je mi k ničemu. Akorát si – na rozdíl od vás – vidím dál, než na špičku nosu, takže si uvědomuju, že pro obyvatele obou Lhot je ta silnice důležitá, a oni by zase nechtěli něco, co chci já. Také si uvědomuju, že tím, že stát tyhle služby poskytuje, je to pro nás pro všechny výhodnější, než kdybych já se staral jen o své a nijak bych nepřispíval na tu silnici mezi oběma Lhotami.

  Česko není ani zdaleka dokonalý stát, pořád je co zlepšovat – ale pořád je nesrovnatelně lepší, než jakýkoli nestátní útvar srovnatelné velikosti. A mimochodem, ta averze vůči státu je jedním z hlavních důvodů, proč má ČR takové problémy, jaké má – a je to podle mne to nejhorší, co ČR způsobily pravicové strany po roce 1989. To bylo pořád samé „méně státu“ a „malý stát“, jenže to ty pravicové strany realizovat neuměly nebo nechtěly, ale zároveň tím úplně rezignovali na to, aby stát poskytoval kvalitní služby. Výsledkem čehož je, že máme velký stát, který ale hlavně poskytuje nekvalitní služby a dnes už má problémy i sám se sebou. Je potřeba to konečně pojmenovat a uvědomit si, že každý, kdo mluví o malém státu, omezování výdajů státu nebo snižování daní, to s Českem nemyslí dobře – protože Česko teď potřebuje především profesionální stát. Až bude veřejná správa fungovat profesionálně, to šetření a zmenšování a omezování výdajů půjde samo.