Hlavní navigace

Názor k článku Peter Morville (Semantic Studios): Jsem bláznivý knihovník, který se zamiloval do webu od Ivan Nový - Síla není v jednotlivém intelektu, ale v kolektivním...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 30. 9. 2016 8:32

  Ivan Nový (neregistrovaný) ---.ip.nej.cz

  Síla není v jednotlivém intelektu, ale v kolektivním optimalizační algoritmu jakým je trh. Jeho role je nezastupitelná. Ani AI ho nebude moci ignorovat.

  Je to dáno tím, že jak člověk, tak trh jako celek prochází stavový prostor všech možných řešení. A přitom se dostane do stavu, kdy uvízne u nějakého atraktoru, každé další řešení je sice dokonalejší, ale v rámci daného atraktoru. Časem se potenciál každého atraktoru vyčerpá a je třeba nalézt další a to bývá problém.

  Šance pak najít jiný atraktor je pro hlupáka, genia, nebo AI úplně stejná, je dílem náhody. Proto centrální moc je vždy bezzubá a AI na tom nic nezmění.

  Větší šanci má trh, protože agreguje individuální pokusy, které náhodou mohou objevit jiný přínosný směr. Průměrní kopírují úspěšná řešení, takže napomáhají jejich šíření napříč systémem, ale tím udržují směr vůči hlavnímu atraktoru, ale ve zlomových momentech přispějí k tomu, že se většina přikloní k nově nalezenému (pomocí náhody), pokud je to pro ně přínosné.