Hlavní navigace

Názory k článku Peter Morville (Semantic Studios): Jsem bláznivý knihovník, který se zamiloval do webu

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 30. 9. 2016 8:32

  Ivan Nový (neregistrovaný) ---.ip.nej.cz

  Síla není v jednotlivém intelektu, ale v kolektivním optimalizační algoritmu jakým je trh. Jeho role je nezastupitelná. Ani AI ho nebude moci ignorovat.

  Je to dáno tím, že jak člověk, tak trh jako celek prochází stavový prostor všech možných řešení. A přitom se dostane do stavu, kdy uvízne u nějakého atraktoru, každé další řešení je sice dokonalejší, ale v rámci daného atraktoru. Časem se potenciál každého atraktoru vyčerpá a je třeba nalézt další a to bývá problém.

  Šance pak najít jiný atraktor je pro hlupáka, genia, nebo AI úplně stejná, je dílem náhody. Proto centrální moc je vždy bezzubá a AI na tom nic nezmění.

  Větší šanci má trh, protože agreguje individuální pokusy, které náhodou mohou objevit jiný přínosný směr. Průměrní kopírují úspěšná řešení, takže napomáhají jejich šíření napříč systémem, ale tím udržují směr vůči hlavnímu atraktoru, ale ve zlomových momentech přispějí k tomu, že se většina přikloní k nově nalezenému (pomocí náhody), pokud je to pro ně přínosné.

 • 30. 9. 2016 11:42

  lupa.cz jsou už jako čučkaři

  Nic osobniho proti knihovnikum, ale budme uprimni ke kniham pana Morvilla. Neznam jedinou, kde by v podstate jen (marne) nehledal oduvodneni existence IA, tj. pojmu, ktery sam spoluvytvarel. Proste jako urednici, kteri sami vytvori problem a pak o tom vedou ohnive seminare z rozpoctovych penez, nebo "vedci", kteri si vytvori vhodny buzzword a pak diky nemu doji grantove agentury, nebo tajne sluzby, ktere publikuji verejne svodky s blaboly, aby lepe podojily stat.

  V posledni knize pan Morville uvadel napriklad moudra (snad budu parafrazovat dostatecne presne): "kdyz vyuzivate vice komunikacnich kanalu, pak by mely byt konzistentni a prirozene pro jednotlive odberatele". Titulovat se architektem s takovymito znalostmi povazuju za dehonestaci toho slova.

 • 1. 10. 2016 15:54

  MATO (neregistrovaný) ---.dynamic.orange.sk

  Ja som nanestastie knihovnictvo a informacnu vedu studoval.
  Cela informacna veda mi pride ako vymysel a veda len pre vedu.
  Uplne zbytocna.

 • 2. 10. 2016 17:08

  Redmarx (neregistrovaný) 192.168.1.---

  Libi se mi tech par vet v rozhovoru venovanych knihovnam. Pan je American a verim, ze za oceanem to muze byt v realita, ovsem knihovnictvi v CR jeste digitalizaci nepotkalo, natoz 3D tiskarny umistene v knihovnach. U nas kdyz uz se nejaka digitalizace v knihovnach dela, tak v tech mensich a vetsinou dost amaterskym zpusobem. Ve velkych knihovnach sice take digitalizacni projekty existuji, ale leda na papire jako zasterka pro vymameni penez od statu a klasickou zlodejinu, proste realita Ceske republiky, nakonec zname to vsichni kdo se obcas pohybujeme nekde v okoli statu a statnich zakazek.