Hlavní navigace

Pí*a v e-shopech. Koupíte si ji?

3. 11. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Tímto provokativním názvem bych rád upozornil na téma optimalizace fulltextového vyhledávání v českých e-shopech. Omlouvám se dámám a slabým povahám, že v tomto článku potkají jedno jadrné české slovíčko.

Nedávno jsme ladili výsledky vyhledávání v našem e-shopu tak, aby byly co nejvíce relevantní a uživatelsky přívětivé. Jeden z programátorů testoval vyhledávač originálním způsobem. Zadal do vyhledávače výraz pí*ča a hned jsme věděli, na čem jsme. Sortiment spojený s tímto výrazem neprodáváme, a přesto se ve výsledcích objevovaly odkazy na produkty. Nyní je vše v pořádku a vyhledávaný vulgarismus již uživateli nepřinese matoucí výsledky, viz obrázek.

1-Elme

Zdroj: Elme.cz

A jak jsou na tom jiné české e-shopy?

Snadno a rychle můžete otestovat relevanci vyhledávání sami. Vyzkoušejte vyhledávání na Mall.cz a získáte 18 produktů. Zajímavé, že?

2.Mall.cz

Nelichotivý výraz můžete také hledat na Korunka.cz a výsledkem bude nabídka 14 produktů. Za výsledky může shoda díky značce „Pico“.

3- Korunka.cz

Rovněž Obchodní-dům.cz nabízí 4 výrobky, které vyhodnocuje jako adekvátní. Zde je vidět shoda s výrazem „špičatý“.

4- Obcchodní dům

Zajímavé výsledky nabízí Kasa.cz. Vyzkoušejte a zkuste logickou shodu hledat sami.

5- Kasa

Na závěr uvedu obchod, který se s hledaným slovem vypořádal se ctí. Datart.cz vás upozorní, že na vámi zadaná filtrovací kritéria nebylo nalezeno žádné zboží ani žádné kategorie.(poz­n. edit.)

8a - Datart

A co na to srovnávače zboží?

Pro pobavení ještě uvedu výsledky vyhledávání ve srovnávačích zboží Zbozi.cz a Heureka.cz. Výsledky jsou zcela relevantní a odkazují na výrobek, který opravdu 100% ladí s hledaným výrazem.

6- Zboží.cz

Zdroj: Zbozi.cz

Content First 2022_tip temata

7- Heureka

Zdroj: Heureka.cz


Pozn.:
Uvedené platilo v době tvorby článku. Při jeho editaci jsme nicméně zjistili, že se Datart „polepšil“ a nabídl hned dva produkty.
8b - Datart

Autor článku

Autor je lektor, konzultant, copywriter a velký fanoušek internetu.