Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Piráti, ptáčci - jak to je? od PeS - hovno dusevni vlastnictvi!!! to fakt nikdo nechape rozdil...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 21. 10. 1999 11:28

  PeS (neregistrovaný)
  hovno dusevni vlastnictvi!!! to fakt nikdo nechape rozdil mezi napriklad knihou, filmem, nebo obrazem a programem??? ja to vidim tak, ze programovani je spis prumysl, nez nejaka velka dusevni namaha (dusevni od DUSE). pokud by byla, pak by jeji vysledek NEBYLO mozno napodobit jinou cestou. a to je pravda ??? NENI! kdyz uvidim program, tak ho muzu od zakladu znovu napsat, aniz bych videl puvodni zdrojaky. a to se stejnym vysledkem! de tohle udelat treba u bichle? ani nahodou, ve vysledku bude mozna stejnej pribeh, ale dojem z toho se bude lisit.
  takze si myslim, ze se programatori chteji jenom sami schovat do suplicku UMELCU, aby nadelali (=nakradli) prachy a prachy a prachy. stejne je pro ne nejaky procento warezaku vyhodny jako neplacena reklama. jenomze na to zijeme v podivne civilizaci, aby nektery paradoxy neplatily....
 • 21. 10. 1999 13:19

  Mirek Suchy (neregistrovaný)
  To co jste rekl se s primhourenim vsech tri oci da rici o kancelarskem software trebo o ucetnictvi. Jednoduche ucetnictvi vam udela studetn prvniho rocniku inf., jenze zrovna zde zase vstupuje na scenu odpovednost za spravny chod programu a ta odpovednost zase neni zadarmo. A pokud si vezmeme treba neco jineho ukazi vam MySQL a udelejte neco tak rychleho - pokud to zvladnete, zabere vam to hruzu casu; a tu budete chtit nejak zaplatit (at uz prodejem softu jako M$ nebo podporou jako autori MySQL). A zkusme jeste neco. Vylepsite treba NFS algoritmus a budete shopen lamat PGP v realnem case. Budete rad, kdyz vam nekdo tento program ukradne? Uvede priklady jsou vice mene extremni vrcholy trojuhelniku, ale vsechny ostatni pripady lezi uvnitr tohoto trojuhelniku.
 • 22. 10. 1999 1:40

  J@M (neregistrovaný)
  Vzhledem k tomu, že software používám ke komerčním účelům, nezbývá mi nic jiného, než ho kupovat. ALE !!!

  Přečetl jsem dost různých "licenčních ujednání" ale v poskytování záruky a odpovědnosti za škody se výrobci zrovna nepředhánějí. Záruka se v drtivé většině vztahuje pouze na vady dodaného média, ve funkčnosti na to, že program jde spustit. To, že program padá, neumí to co by dle "selského rozumu" měl umět, obsahuje 16bitové komponenty (přestože výrobce deklaroval, že je PLNĚ 32 bitový) a další "drobnosti" už nikoho nezajímá. Stejně tak i to, že záruční lhůta je třeba jen 90 dnů (Obchodní zákoník říká něco o min. 6 měsících.)

  V otázce náhrady škody se výrobce odpovědnosti zříká, nebo maximálně je ochoten poskytnout náhradu do výše ceny licence. Když mi takový účetní program za cca 5000,- Kč špatně spočítá daně, na Finančním úřadu se nebudou ptát, zda to špatně spočítal program, ale doměří mi daň + pokutu + penále. Když já budu chtít žalovat výrobce programu, tak mi ta náhrada 5000,- Kč nezaplatí pomalu ani soudní poplatky.

  Rovněž i oficiální distributoři mají "máslo na hlavě". Dodávané programy bez lokalizace mají z 99% pouze originální manuály ve všech možných i nemožných jazycích, čeština tam samozřejmě není. Když někdo dodává český manuál, tak ho chce extra zaplatit. Obchodní zákoník říká, že všechny výrobky prodávané oficiálně v ČR musí mít český návod k obsluze. Software podle nich tedy není výrobek???

  Asi jsem se moc rozpovídal, ale nějakou vrbu člověk občas potřebuje.

 • 22. 10. 1999 12:14

  dedecek (neregistrovaný)
  Dovolim si nesouhlasit. Kdyz uz se tady tak casto mluvi o hrach, tak si musis ty FIZLE@BSA.CZ :) uvedomit, ze tezko udelas stejnou grafiku, stejnou hudbu atd. Takze z tohoto pohledu je to vskutku umelecke dilo - staci se nekdy podivat na jmena autoru hudby a grafiky, velmi casto tam najdes zname umelce.

  Starec nad hrobem