Hlavní navigace

Názor k článku Podivné pozadí mikroplateb i-plus od noname - <offtopic> typický nesmyslný přístup anarchistů, věk tipuji pod 25...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 3. 6. 2004 11:33

  noname (neregistrovaný)
  <offtopic>
  typický nesmyslný přístup anarchistů, věk tipuji pod 25 let, většina z nich pak časem moudří.
  Anarchie je utopie a její funkčnost by vyžadovala dokonalou společnost, která ale neexistuje. Jestliže bude splečnost obsahovat byť jen minimum "špíny" tak nemůže fungovat.
  Vezměme si to - vražda či loupež. Kriminálních spáchá trestný čin. Na jeho zjištění, chycení lumpa potřebujete policii (vynechme otázku úspěšnosti, která je ale mimochodem u vražd někde k 80%). Tento lump pak musí být nějakým způsobem odsouzen, má na to právo dle listiny základních práv a svobod (a její popření by vyvolalo spousttu dalších problémů, které zde nebudu rozebírat, inteligentní člověk přečte a pochopí). Na odsouzení člověka potřebuejte zákony a ty jsou tvořeny poslanci, senátory, zastupitelstvem atd. (opěť pomiňme otázku účinnosti).
  Takže potřebujete soudce. K tomu parchanti se nenacházejí jen uvnitř státu, ale i mimo stát, takže potřebujete armádu.
  Takže zde máte základní pilíře státu - policie (výkonná moc), soudnictví, zákonodárce a vojsko. Všechny tyto pilíře jsou zde kvůli tomu, že na světě existují parchanti. A všechny tyto pilíře stojí peníze. A peníze potřebujete získat od lidí, kteří v daném státě žijí. A jediný způsob jak je získat jsou daně. Neexistuje tedy způsob, jak mít základní pilíře státu a nemít daně. Jestli chcete platit nižší daně, existují dva způsoby - snížit daně buď optimalizací nákladů (či přerozdělování), a nebo okleštění nějakých pilířů (absolutismus je levnější forma vládnutí než parlamentí demokracie, omezení některých svobod, např. shromažďovací uspoří náklady na výkonnou moc, vojsko můžete nemít či mít slabé a vědomě riskovat ztráty na životech atd.). A nebo se můžete přestěhovat jinam, kde jsou na tom ale třeba stejně (jenom ale mají tu demokracii podstatně déle a tak už třeba náklady více optimalizovali).
  </offtopic>
  omlouvám se za offtopic, ale nemám rád tyhle pubertální nemyslící hovada, co ví prd o fungování světa ale hlavně musí stále kecat.

  a k tématu - gratuluji k perfektní investigativní žurnalistice