Hlavní navigace

Názor k článku Polemika: jsou datové schránky drahá zbytečnost? od Jan Šimůnek - ad 1. Nedávno to bylo jen pro win. ad...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 15. 10. 2009 21:31

  Jan Šimůnek
  ad 1. Nedávno to bylo jen pro win.
  ad 2. Algoritmy jsou založeny na velkých prvočíslech a jejich faktoriálech. Velkých proto, aby se nedaly prolomit "hrubou silou", ale na druhé straně shora omezených, aby procesor / systém zvládl práci s tak velkým číslem v reálném čase. Tj. celé se to čas od času stěhuje "o pár pater výš" k větším číslům (protože s výkonem počítačů roste možnost prolomení stávajících čísel "hrubou silou" a objeví se možnost práce s ještě většími čísly). To je obecný matematický princip použitého typu šifrování a certifikace, na to není třeba vidět zdrojáky.
  ad 3. Jestliže mi nějaká firma vydá osobní privátní klíč, tak pochopitelně stejnou aplikací a stejným klíčem je schopna vytvořit stejný dokument, jaký bych vytvořil já. (Tak jako lze např. platit duplikátem mé kreditní karty při znalosti mého PINu.) Pak je prostě rozdíl ten, že buď je firma "důvěryhodná" = takovéto jednání se u ní nepředpokládá, nebo "nedůvěryhodná" = takovéto jednání se u ní předpokládá. A firmu propojenou se státem ve sporech stát x firma nebo stát x občan jednoduše za důvěryhodnou pokládat nelze.
  Mimochodem, aby certifikační autorita mohla ověřit pravost, tak musí mít možnost zjistit, že z toho při použití mého privátního klíče leze smysluplný text (soubor) - protože mým veřejným klíčem může zašifrovat dokument kdokoli.
  ad 4. Papírový dokument: Ten bude platit prakticky vždy, bez toho, že bude muset být opatřován novým a novým "časovým razítkem". Rozsudek ve věci pozůstalosti po mojí babičce (+ leden 1969) je stále platný a dalo by se jím prokazovat potřebné věci u soudu, bez ohledu na to, že od vyřízení dědictví v roce 1969 leží v šanonu. Pokud by byl v elektronické podobě, byly by to naprosto neplatný dokument (pokud by vůbec bylo čitelné médium s ním, případně existovala mechanika schopná takové médium zpracovat - v té době snad byly děrné štítky a děrné pásky), na jehož základě by se nedalo nic prokázat - pokud by se za drahé peníze co pár let nenechával refrešovat).