Hlavní navigace

Názor k článku Polemika: jsou datové schránky drahá zbytečnost? od xicht - Máte naprostou pravdu, problém ZEP je ale hlavně...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 16. 10. 2009 22:10

  xicht (neregistrovaný) ---.net.upc.cz
  Máte naprostou pravdu, problém ZEP je ale hlavně v tom, že zas chtěl dát někdo vydělat jiné firmě a tak zakázal státu zákonem zřídit certifikační autoritu (kdyby byla zřízena a podpis nebyl zpoplatněn, jeho využití by bylo nepochybně vyšší). A není pravda, že se nepoužívá: viz třeba zápočťáky na ČSSZ. ZEP navíc potřebuji, aby mi platila fikce pravosti elektronického dokumentu (novela 499/2004 Sb.) a to i do datové schránky.
  DS jsou řešením zase pro jiné firmy: pro Českou poštu dokonale řeší konec jejího monopolu na zásilky do 50 gramů v r. 2013, o svazarmovcích z 602 nemluvě.
  To vše ale neznamená, že nemohu používat e-mailu pro podání OVM: každý OVM musí mít i elektronickou podatelnu a také musí zpracovat i nepodepsaný e-mail.
  Autor článku mě přesvědčil, že DS jsou sqělé řešení, protože jím navrhované "standardní" prostředky je něco tak šíleného, že to patří spíše na nějaké humoristické stránky. Myšlenka DS je tedy velmi dobrá, což nelze říci o technickém provedení. Také ovšem úplně ignoruje dosavadní řešení (transakční část zemdlelého portálu veřejné zprávy, elektronické podatelny atd.), což je otázka politická.
  Řada z diskutujících se zde ohání přebíráním zahraničních řešení aniž by něco konkrétního uvedli. DS nejsou náš unikát, ale prakticky nikde se neprosadily. Zde s jedná o kopii modelu z Rakouska, kde jsou DS pouze dobrovolné a fakticky zkrachovaly (nepatrný zájem).