Hlavní navigace

Názor k článku Poplatek za vytěžování textů i internet na občanku. Co zaznělo v debatě o reformě copyrightu od anonym - „Pokud si pan Mach představuje, že někdo bude...

 • 18. 4. 2019 7:54

  bez přezdívky

  „Pokud si pan Mach představuje, že někdo bude vydavatelům platit za to, že nějaký stroj prohledává texty, má smůlu, to ta směrnice nestanoví,“

  Jestli bude strojové zpracování zdarma a zobrazování delších úryvků placené, je možné, že nám umělá inteligence články (převzaté z různých zdrojů) převypráví svými slovy a vytvoří tak nové autorské dílo, za které už vyhledávač nebude muset platit.

  Uživatel pak ani nebude mít potřebu opustit vyhledávač. Vzroste vliv algoritmů na to, co čteme a jaké si utváříme názory.
  Zpravodajské servery by se pak mohly dostat do ještě svízelnější situace. Stanou se jenom dodavateli faktických informací pro stroje, jejich původní texty bude číst stále méně lidí. Příjmy z reklamy by se jim pak ještě ztenčily.

  Netvrdím, že by se mělo za strojové zpracování platit. Jenom, že se nezdá, že by úprava autorského zákona účinně napravila nějaké dnešní nespravedlnosti.