Hlavní navigace

Názor k článku Poplatek za vytěžování textů i internet na občanku. Co zaznělo v debatě o reformě copyrightu od Michal Breškovec - Máte pocit, že tu nefunguje Spotify, Netflix a...

 • 18. 4. 2019 13:05

  Michal Breškovec

  Máte pocit, že tu nefunguje Spotify, Netflix a další?

  A co se týká novinářů, musí prostě začít produkovat unikátní obsah, za který se vyplatí zaplatit, protože obsahu, který mají všichni je všude dost a nemá cenu - a nakonec ho bude Google a podobní generovat automaticky pomoci AI.

  Také by se placené weby měly spojit pod nějaké agregátory, u kterých si zaplatím předplatné a tyto agregátory budou přerozdělovat peníze podobně jako Spotify hudebníkům.

  Ještě k filmům a seriálům - toto je přesně ukázka zabedněnosti majitelů práv.
  Aktuálně je tu několik velkých služeb jako Netflix, HBO GO, asi Amazon Prime, Hulu, možná ještě někdo - ale tyto služby se zmenšují, protože každý větší producent obsahu si aktuálně zakládá vlastní VOD službu (za všechny mohu jmenovat třeba Disney) a svůj obsah z těchto zavedených služeb stahuje (proto ty obrovské investice Netflixu atd. do vlastního obsahu) a mají naivní představu, že lidé jsou pitomci a budou si cálovat několik služeb.
  Po nějaké době je nemile překvapí, že lidé pitomci nejsou a že k obsahu, který chtějí, se stejně dostanou, ale bez nich a zase tu bude marný hon na piráty. Budou prudit, lobovat za omezování Internetu atd. jako vždy a už tolikrát před tím a jako tolikrát před tím to bude k ničemu a nakonec stejně dojdou k tomu, co už tu dávno píšu - že se musí spojit a založit jednu, nebo několik málo služeb, které budou obsah agregovat a zpřístupní jej uživateli snadno a levně.

  Ale to není nic objevného, to prostě jen opakuji totéž, co jsem říkal už před dvaceti lety, když s větrnýmy mlýny bojovali držitelé práv k hudbebnímu obsahu a potom vydavatelé knih. Všechno už tu bylo, opakují se stejné chyby a prošlapávají se stezky, které už před tím jiní projely bagrem.

  Stačí vám to takto, vážený anonyme?