Hlavní navigace

Názor k článku Poplatek za vytěžování textů i internet na občanku. Co zaznělo v debatě o reformě copyrightu od Filip Jirsák - Když dané dílo vůbec nevznikne, nestáhne si ho...

 • 22. 4. 2019 9:30

  Filip Jirsák

  Když dané dílo vůbec nevznikne, nestáhne si ho zdarma víc lidí, dokonce si ho nepřečte vůbec nikdo. Že by to dílo teoreticky znalo víc lidí neznamená vůbec nic, protože podle té teorie by všechna díla znalo víc lidí. Že filmový průmysl kvete i přes pirátství neznamená, že je pirátství správné.

  Čím víc lidí se může díky dostupnosti děl vzdělávat a bavit, tím víc lidí má zájem o kvalitní díla a v celkovém výsledku většina zůčastněných jen vydělá.
  Problém je, pokud mezi zúčastněnými nejsou zrovna autoři. Bez nich jaksi autorská díla nevzniknou – na to se překvapivě často zapomíná. Jinak právě pro to, aby byla díla co nejvíce dostupná, vznikla ochrana autorských práv. Je to jednoduchá dohoda mezi státem a autory: vy (autoři) umožníte díla více šířit, a my (stát) za to budeme chránit vaše práva i u děl, která nemáte přímo pod kontrolou. Když ta dohoda nebude fungovat, autoři se vrátí k původnímu způsobu nakládání s autorským dílem. Nebudou díla šířit, pouze vám dovolí dílo „konzumovat“ pod jejich dohledem. Žádné že si film stáhnete z internetu nebo koupíte na DVD. Půjdete na něj do kina, tam vám jej jednou promítnou a půjdete domů.

  Hromadně omezovat vlastníky s odůvodněním, že v důsledku na tom většina vydělá, to už tu bylo. A to byla skutečná totalita. Dneska o zákazech, postizích, slídění a omezování soukromí mluví ti, kteří ve skutečnosti chtějí akorát omezit svobodu autorů. Dneska se autor může svobodně rozhodnout, zda své dílo vydá jako knihu a bude ji prodávat za 1700 Kč, nebo zda ho zadarmo vystaví třeba na ulož.to. Někteří jim tuto svobodu chtějí vzít, protože se naivně domnívají, že tím urvou víc svobody pro sebe. Bohužel si neuvědomují, že i to by mělo své důsledky a že ta jejich svoboda by nakonec byla převážně jen teoretická a reálně by na tom byli hůř než dnes.