Po zhruba dvou měsících od celoevropského setkání ve Frankfurtu se uskutečnilo setkání pražské. A nechyběl na něm ani televizor DX900 s funkční podporou HDR.
Po zhruba dvou měsících od celoevropského setkání ve Frankfurtu se uskutečnilo setkání pražské. A nechyběl na něm ani televizor DX900 s funkční podporou HDR.
Panasonic uvádí drtivou většinu výrobků na jaře. Na podzim jen něco málo a minulý rok jsme se dočkali jen jeho prvního OLED televizoru TX-65CZ950 s certifikací THX.
O většině novinek byla řeč už v březnovém článku, který byl později (viz odkaz níže) doplněn o tabulky s parametry, ceny a uvedením na trh. Shrňme si tedy ve stručnosti to, co pomalu začíná být k dispozici na českém a slovenském trhu. První dva výrobky z kolekce 2016/17 jsme už také vyzkoušeli.
Na zimním setkání byly především problémy s kodekem HEVC, tj. který televizor ho má a který nemá, a bylo také málo modelů se satelitními tunery. Nakonec to dopadlo tak, že podporu budou mít pouze televizory s rozlišením Ultra HD, v jejichž názvu je „DX“. Níže testovaný Panasonic TX-49DS503 s rozlišením Full HD (v názvu je „DS“) ji tudíž nemá. Pokud jde o satelitní tunery, výrobce vše vyřešil šalamounsky – připravil speciální televizory pro Česko a Slovensko a možná i pro další trhy. Pokud máte zájem, dívejte se po modelech s koncovým označením „3“.
K TÉMATU: Panasonic Convention 2016: spousta LCD, žádné OLED. Co dál?
Panasonic Convention 2016: parametry nových televizorů, ceny a uvedení na trh
Panasonic TX-65DX900 (2016): nesporný vrchol letošní řady s drobnými muškami
Panasonic TX-49DS503 (2016): nebudete potřebovat DVB-T2? Pak je to výborná nabídka
Ani na počátku května nedorazila kompletní fotogalerie (viz alespoň nafocené snímky u prvního článku z Convention 2016) a kompletní charakteristiky všech modelů. Firma prosazuje především televizory s rozlišením Ultra HD (4K) a Full HD je popelkou. Všechny Full HD, případně HD Ready televizory kolekce 2016/17 mají označení „DS“. Celkově vzato pak u Panasonicu letos nenajdete jediný Full HD model s Firefox OS a také například s nahráváním, resp. upozorněním na pořad v EPG (tyto funkce má výrobce stále spřažené – kde není jedna, není ani druhá). S pravděpodobností hraničící s jistotou nepočítejte ani s podporou kodeku H.265/HEVC na tunerech. Pokud se nějaký objeví, bude to nejspíše někdy na podzim, pokud letos vůbec. Panasonic tak část zákazníků přenechává konkurenci.
Všechny televizory jsou už vybaveny operačním systémem Firefox OS, umějí nahrávat, a tudíž mají i možnost upozornění na pořad, rozlišení obrazovky je 3840 × 2160 bodů. Výjimkou je na podzim 2015 uvedený OLED, který pracuje na platformě Viera.
Pokud v krátkosti shrnu podrobnou recenzi pro předplatitele, která vyšla 23. března 2016, jde o televizor s vytříbenými vlastnostmi, který sice v době testu ještě nepřehrával obsah s technologií HDR, ale nyní to už zvládá. Jinak nabídne kompletní podporu kodeku HEVC, operační systém Firefox, certifikaci THX a také obrazový procesor 4K Studio Master HCX+, na který Panasonic sází.
Hodně zajímavý je ale i zvukový subsystém složený z dvojice širokopásmových (středy, výšky) a dvojice basových reproduktorů a nechybí ani aktivní 3D, což se už dnes málo vidí.
Výsledkem jsou špičkové obrazové vlastnosti za prakticky všech okolností, což mohu potvrdit, s jednou výjimkou – pokud nepoužijete sdílení obrazovky například z mobilu. Co je vynikající, a to užijete podstatně více, je resamplování z prakticky libovolného zdroje.
DX900 je špička a vrchol technologie LCD. Na druhou stranu je tu stále pouze jedno USB 3.0, absence podpory DTS HD a někomu možná bude vadit i aktivní větrání. V březnu jsem také narážel na málo lokálních aplikací zejména pro video.
Využíváte u televizoru funkci upozornění na pořad?
Novinář a redaktor DigiZone.cz věnující se novodobému digitálnímu světu.
Internet Info Lupa.cz (www.lupa.cz)
Server o českém Internetu. ISSN 1213-0702
Copyright © 1998 – 2019 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.