Hlavní navigace

Názor k článku Přechod na DVB-T2: Chybí infokampaň i ochota komerčních stanic vysílat v HD rozlišení od Pamětník - Dá se říci, že kmitočtové pásmo pozemního vysílání...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 27. 11. 2018 8:19

    Pamětník

    Dá se říci, že kmitočtové pásmo pozemního vysílání je národní bohatství a je spravováno státem. U šíření ze satelitů a po kabelu se národní éter nepoužívá a proto zde mohou platit jiná pravidla šíření prostřednictvím komerčních firem. Čili situace, že vysílatelé si nechají zaplatit za pozemní vysílání od TV stanic a divák to má "zadarmo", byla dosud normální a mohlo by to tak i zůstat. Námitky komerčních TV stanic, že výroba pořadů a vysílání v HD je dražší, čili musí být ve všech platformách šíření divákovi zpoplatněno, tak trochu argumentačně pokulhává. Komerčky již dnes vyrábí své pořady v HD pro DVB-S a DVB-C, čili další rozšíření do DVB-T2 přímé náklady nezvýší. Menší šířka pásma v DVB-T2 vysílání dokonce zlevní, nebo u HD zvýší jen nepatrně.

    Otázka, zda tedy stát má právo, či snad povinnost, určovat s licencemi pro DVB-T2 i podmínky financování celého systému výroby, vysílání a příjmu TV programu, je čistě politická a měla by navazovat na licenční podmínky pro podnikání komerčních TV stanic.