Hlavní navigace

Názor k článku Přelaďování je u konce. Co nám dal a vzal přechod na DVB-T2? od Pamětník - Ono nejde jen o zkušenosti, ale také o...

  • 29. 10. 2020 19:01

    Pamětník

    Ono nejde jen o zkušenosti, ale také o realitu. Kdo by neobětoval pár stovek za STB, tisíce za moderní televizor, trochu té "práce", tak by ode dneška měl po parádě a byl by na nule. Ne, že by zůstal na dosavadní nabídce DVB-T. V této normě se už u nás z hlavních vysílačů nevysílá. Prý ještě pár vnitrozemských vykrývačů snad nějaký čas pojede. Přechod na DVB-T2 tak byl z principu nezbytný, ač o tom může někdo pochybovat, ale on by to stejně nedokázal zastavit. Kdo není konzumentem výhodného džobu mobilních operátorů, ten uvolněné frekvence samozřejmě nevyužije. Ale, opět se ho na to nikdo neptal, jen se splnila evropská direktiva. Ostatně, DVB-T2 zatím, kromě ČT, HD obsahem moc neoplývá, čili majitelé starých a ještě funkčních přístrojů ( i CRT), ani neví, jak HD vypadá a SCART by jim obraz ze STB nezhoršil.

    Statistika se nám nemusí líbit, nemusíme jí věřit, ale je to regulérní věda. Samozřejmě se neobnovují televizory ve všech domácnostech naráz, s tím počítal i plán přechodu a tak se léta vysílalo paralelně v obou normách. První TV s HEVC se u nás začaly prodávat už před lety a postupný nákup přístrojů pro DVB-T2, podle regionů, se dařilo zvládat výrobcům, prodejcům i našim domácím rozpočtům. Ten, kdo přechod v pozemáku vytrvale odmítal, přešel na jiné platformy, které také většinou vyžadují investice do nových přístrojů a navíc další měsíční poplatky, nebo na sledování TV rezignoval. To už je ale jiné téma.

    Každý si tedy musí zhodnotit klady a zápory přechodu na DVB-T2 podle vlastní situace, jen by neměl zapomínat na fakta, která s tím nerozlučně souvisí. Nejde tedy o otázku, zůstat v DVB-T, nebo přejít na DVB-T2? Přechod byl nevyhnutelný.