Hlavní navigace

Názor k článku Čtete Deník Varle? Tvůrci fake news nás chtějí přehltit nesmysly, říká Vojtěch Bruk od thr - Zrovna Demagog je především ukázkový příklad problematičnosti podobných...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 20. 4. 2018 9:50

    thr

    Zrovna Demagog je především ukázkový příklad problematičnosti podobných aktivit... V jeho hodnoceních jsem už mockrát narazil na chyby či sporné klasifikování (typicky označili jako nepravdu celkem drobnou odchylku v číslech v řádu do 10%). Navíc ale u dost tvrzení je "mlženo už u zdroje", vybavuji si debatu zrovna o migrantech, kdy bylo za nepravdu označeno určité tvrzení kolem no-go zón na základě toho, že oficiální stanovisko policie tvrdilo něco jiného, jenže po nějaké době se ukázalo, že oficiální stanovisko bylo zkrátka a dobře lživé (tedy "politickokorektní" :-( ) a pod tlakem událostí bylo změněno.
    A tady končí legrace, pokud se držíme v rovině, že Demagog nepřesně zhodnotí, tak se tak moc neděje, politik X má v jeho scoringu o čárku horší skóre - škoda, ale stane se. Jenže pokud bychom něco na základě podobné chyby zaklasifikovali jako fake news a její šíření omezovali či přímo postihovali, tak nad tím se už pokrčit rameny nedá.