Hlavní navigace

Přežije Internet rok 2000?

29. 3. 2000
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Matně si vzpomínám na ekologické kampaně z minulých let, které se sugestivně ptaly, zda přežije lidstvo rok 2000. Dnes už to vypadá, že ano, ale nedávný spor mezi Pandorou a Centrem, o kterém se psalo i na Lupě, mne vede k podobnému zamyšlení v případě Internetu: přežije rok 2000? Bez dodržování určitých pravidel jen stěží.

Matně si vzpomínám na ekologické kampaně z minulých let, které se sugestivně ptaly, zda přežije lidstvo rok 2000. Dnes už to vypadá, že ano, ale nedávný spor mezi Pandorou a Centrem, o kterém se psalo i na Lupě, mne vede k podobnému zamyšlení v případě Internetu: přežije rok 2000? Bez dodržování určitých pravidel jen ztěží.

Můj článek Šťoura: Proč zahltilo Centrum konference?" reagoval na problém, který vznikl mezi Pandorou a free-mailovou službou Centra. Nechci jej znovu podrobně popisovat, ale v podstatě šlo o to, že se jednomu z účastníků zaplnil jeho mailbox na Centru, to začalo odpovídat, že má plnou stránku a Pandora tyto zprávy pouštěla do konference, takže se úspěšně zacyklily: výsledkem byla záplava zhruba 2.000 mailů, která přišla každému účastníkovi. Podrobněji jsem se této otázce věnoval v citovaném článku, řada dalších informací vyšla najevo v následní diskusi, kterou doporučuji vaší pozornosti.

Internet působí na první pohled jako takřka náhodný shluk počítačů, sítí, serverů a stránek, který je natolik dezorganizovaný, že by podle nejlepšího vědomí a svědomí vůbec neměl fungovat. Oním lešením, o které se Internet opírá a do značné míry ho i prostupuje, jsou určité standardy, které mají všichni dodržovat: především jsou to obligátní dokumenty RFC. Kdyby se tato pravidla nedodržovala, rozpoltil by se v lepším případě Internet do ostrůvků vzájemně nekompatibilních sítí a technologií.

V případě Pandory a Centra došlo k tomu, že byla RFC porušena a výsledek se ,jak vidno, záhy dostavil. V zájmu spravedlnosti je třeba zdůraznit, že se chyba stala na obou stranách a kdyby alespoň jedna ze stran RFC dodržela, obešlo by se to v tomto případě bez oněch dvou tisíců mailů. Na druhou stranu je zcela jednoznačné – a vyplývá to nakonec nejen z původního článku, ale i z následné diskuse – že podstatně větší díl odpovědnosti leží na tvůrcích Pandory. Je dobře, že ji dokázali přiznat a nyní se snaží problém odstranit: ale o tom všem už psát nechci.

Minulý týden jsme totiž viděli pouhou špičku ledovce. Problém je v tom, že nedodržování RFC je čím dál rozšířenějším jevem. Je logické, že postupuje především s tím, jak se sám Internet zvětšuje a rozšiřuje se nejen okruh jeho uživatelů, ale také řady tvůrců obsahu, kteří si ne vždycky lámou hlavu se standardy; a tak občas soukolí zaskřípá. Čím déle bude tento trend pokračovat, tím častěji budeme narážet na nejrůznější problémy.

Staré Internetové pravidlo říká, že člověk by měl být konzervativní v tom, co vysílá, a liberální v tom, co je schopen přijímat. Dodržování RFC je tomto směru minimálním standardem, provozovatelé natolik citlivých služeb, jako je třeba Pandora nebo Centrum, by měli jít ještě dál: překvapuje mne, že ani jedna z těchto služeb nemá jakousi „záklopku“, která by jim bránila šířit do světa desítky mailů od jednoho uživatele za minutu.

Je to možná volání jak ze starých časů, ale každý, kdo nějakým způsobem přispívá k budování Internetu, by si měl být vědom své odpovědnosti. Jsem naprosto přesvědčen o tom, že tvůrci Pandory i Centra se z tohoto případu poučili a udělají (a částečně už udělali) všechno pro to, aby se neopakoval: budiž za to pochváleni. Svědomí by ale měli zpytovat i další, kteří zatím jen měli to štěstí, že se u nich podobný problém neprojevil.

ICTZ23

Abych nebyl příliš ponurý: odpověď na otázku z nadpisu samozřejmě zní ano, nakonec kdybych tvrdil opak, jistě byste mne v diskusi umlátili čepicemi. Jde jen o to, dodržovat určitá pravidla.

Marek Antoš

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.