Hlavní navigace

Názor k článku Proč nevěřím Elonu Muskovi a jeho cestám na Mars od OB - Současná civilizace bude mít problém přežít skokové zhoršení...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 10. 10. 2016 10:10

  OB (neregistrovaný) 77.48.30.---

  Současná civilizace bude mít problém přežít skokové zhoršení ekosystému (globální změna klimatu), protože to přinese obrovské náklady (opravy poškozené infrastruktury a budov po přírodních katastrofách) spolu se zhoršenou dostupností zdrojů (výpadky v těžbě surovin, včetně plynu a ropy).

  Rozvoj civilizace je závislý na přebytcích ekonomiky (zjednodušeně: když musí všichni okopávat políčka, aby se uživili, nemůže nikdo vést výzkum a stavět stroje).
  To je vlastně klíčem k rozvoji civilizace v posledních dvou stoletích: více strojů vytvářelo více volných kapacit, které pak konstruovaly další stroje atd. atd.

  Jakmile nám významnou část přebytků začnou užírat výše uvedené problémy, začne se to otáčet zpátky a technický rozvoj (množství inovací) bude zpomalovat - až pak nemusí být kapacity ani na pouhé udržení stávajícího stavu. A když se k nám planeta zachová opravdu ošklivě a "vhodně" se sejde vícero přírodních katastrof, tak dojde k hladomoru, prudkému snížení populace a skokovému návratu techniky někam do středověku.

  Shrnuto: Je-li tedy pro Vás naše technická civilizace tak cenná, neohrnujte nos nad životem a přírodou.