Hlavní navigace

Názor k článku Proč nevěřím Elonu Muskovi a jeho cestám na Mars od Ivan Nový - No nevím, to vzduchoprázdno bude mít tlak pouhé...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 10. 10. 2016 11:38

  Ivan Nový (neregistrovaný) 85.135.69.---

  No nevím, to vzduchoprázdno bude mít tlak pouhé jedné atmosféry. Bude dost času na dehermetizaci části potrubí, jeho izolaci a vyfouknutí vzduchu mimo. V podstatě na to stačí zařadit řešetový díl s ventily ala papinův hrnec. Jakmile v potrubí bude tlak, ventily uzavírající potrubí díky tlaku vnějšího vzduchu se automaticky uvolní a tlaková vlna se tím řízeně zbrzdí.

  Dokonce takový materiál lze pomocí 3D tisku vyrobit s ventily mikroskopických velikostí a tím dosáhnout dnes nevídaných vlastností.

  Vyrobit takovou jednosměrnou membránu nebude až takový problém, hned mě napadá několik topologických řešení.

  Stačí například využít vhodný tvar a různé destrukční zóny s různou pevností materiálu, kdy za běžného provozu bude hermetičnost zajištěna, průchodem tlakové vlny vhodné deformační zóny popraskají a tím dojde k narušení tlakové vlny.

  Nebo další řešení, povrch stěny budou tvořit mikroskopické píšťaly, které budou při průchodu tlakové vlny generovat zvuk, který tu vlnu rozloží. (opak zvukové izolace), v podstatě by asi stačilo mít uvnitř tubusu další tubus s vhodně naříznutými otvory a "vzduchovou" mezerou mezi tímto brzdným a vnějším tubusem :-)))