Hlavní navigace

Názor k článku Proč nevěřím Elonu Muskovi a jeho cestám na Mars od anonym - Uf, nevím jestli to není rovnou "chyba v...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 11. 10. 2016 21:15

  bez přezdívky

  Uf, nevím jestli to není rovnou "chyba v článku", ale výrok, že dopad planetky by znamenal "jen" dramatické zmenšení populace, se mi zdá jako veliké podcenění dané problematiky.

  Nemluvím teď o "větších" asteroidech, ani o kometách, které by rozhodně nenapáchaly takové škody, jako bylo vidět např. ve hře SOMA. Mluvím o těch planetkách s průměrem začínajícím od 1km. Samozřejmě naši planetu z cca 70% tvoří vodní hladina a lidé obývají slabých pár procent pevniny, takže pravděpodobnost, že dopadne do neobydlené oblasti je vysoká. Samozřejmě, že prohledáváme "oblohu" a žádný tak velký objekt co by mohl ohrozit Zemi jsme nenašli.

  Kdyby ale opravdu na Zemi měla dopadnout planetka, pak by takové škody už nebyly jen "dramaticky zmenšující populaci", ale potenciálně ohrožující globální spolupráci; V návaznosti, jak už bylo v diskuzi řečeno, může přijít citelná změna podnebí, možnost supervulkánů a dalších problémů, které dopad planetky může roznítit.

  Ať jen nemluvím, tady je odkaz na "simulaci", jak by takový dopad vypadal z pohledu diváka: http://impact.ese.ic.ac.uk/ImpactEffects/ Případně lze najít i Flash verzi.