Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Proč nevěřím Elonu Muskovi a jeho cestám na Mars od Fil - Pamatuji si, jak se před lety všichni v...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 10. 10. 2016 17:35

  Fil (neregistrovaný) ---.eurotel.cz

  Pamatuji si, jak se před lety všichni v podobném duchu SpaceX vysmívali, že soukromá společnost nemá na to aby postavila raketu a že je to ekonomický nesmysl a že zkrachuje. A ejhle SpaceX je najednou jeden z největších hráčů a daří se jí skvěle. Dneska se vysmívá že Musk chce na Mars, ale já věřím že za 20-30 let tam fakt bude (rozhodně tam nebude v termínu kterým se ohání). A než Musk umře tak tam bude kolonie. Vemte si jaký rozdíl byl mezi lety 1903 (první let Wrightu) a 1943 kdy Němci začali zavádět první proudové stíhačky. Kosmické cestování snadno může za 40let udělat stejný skok když bude snaha.
  Druhá věc se kterou nesouhlasím je idea "vykašleme se na osidlování Marsu, je to riskantní a drahý ". Věřím, že něco podobného si říkala na začátku 16 století spousta lidí - proč cestovat přes oceán na druhou stranu světa. Je to riskantní, drahý a v Evropě je dost místa (v té době 100mil. Obyvatel, nyní asi 800mil.).

 • 10. 10. 2016 12:55

  Drahoš (neregistrovaný) ---.cust.avonet.cz

  Kolonizace Marsu může být ultimátní cíl, ale mnohem důležitější je cesta. I kdyby se Muskovi podařilo ujít třetinu nebo desetinu této cesty, pořád to znamená velké inovace, objevy a celkový pokrok ve výzkumu. Může vzniknout několik zásadních věcí, které najdou uplatnění v běžném životě. Může donutit k inovaci další společnosti, které na pokrok dlabou. SpaceX oceňujete, ale přitom se jedná jen o jeden z kroků velké vize, které nevěříte, protože na její konec nelze dohlédnout.

  Kdyby Musk začal řešit problémy lidstva dialogem, tak se z něj stane jen o jednoho kecálka víc, který stejně nic nezmůže. To je jako říct všem vědcům, aby se vykašlali na hledání léku pro HIV a začali řešit situaci izolováním už nakažených lidí. I když ten lék neexistuje, tak díky výzkumu vzniklo několik pozitivních mezikroků, které mají pro lidstvo smysl a které dávají naději do budoucna. I zde je to financováno z grantů a nikdo jim to nemá za zlé.

  Na rozdíl od autora si nemyslím, že by se všichni měli zaměřit na řešení negativních problémů. Musk by měl pokračovat v naplňování své vize.