Hlavní navigace

Názor k článku Proč vlastně nikdo nechce dotace na vysokorychlostní internet? Je to bojkot? od Ondřej Caletka - Proti tomu opačný extrém je panelák v Praze,...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 5. 9. 2017 22:44

    Ondřej Caletka

    Proti tomu opačný extrém je panelák v Praze, kam se kromě tradičního CETINu a UPC cpou tři další operátoři. A samozřejmě sdílet stoupací vedení nepřipadá v úvahu, takže chodba v přízemí bude plná nejrůznějších krabiček a přes kabely nejspíš ani nebude vidět na elektroměry. Ale odměnou máte krásné tržní prostředí, kde pořídíte symetrických 100Mbps za pár stokorun.

    Nemyslím si, že ty tři čtvrtiny populace, co v panelácích nebydlí, si nezaslouží žádný broadband. Nejspíš ani nepotřebují stejně výhodné nabídky jako jsou v paneláku v Praze, ale měli by mít aspoň něco. xDSL s předsunutými DSLAMy je řešení zhruba podobné kategorie jako FWA Wi-Fi nebo LTE – může to hezky fungovat teď, ale nejspíše jsme už na hranici, potenciál do budoucna v tom moc není.

    Investiční akce v podobě pasivní optické infrastruktury, kterou by si na základě velkoobchodní nabídky mohl pronajmout libovolný operátor, by nutně soutěž operátorů poškodit nemusela. Ideálně, pokud by takovou klíčovou infrastrukturu budoval a spravoval někdo na operátorech nezávislý (třeba obec, kraj, nebo státní podnik). Takové optické vlákno by pak s velkou mírou jistoty mohlo sloužit hodně dlouho a nabídnout i rychlosti, o kterých se nám teď ani nesní.