Hlavní navigace

Názor k článku Prodejci řekli, které DVB-T2 televizory jsou hitem u zákazníků. Podívejte se na přehled od frr - DVI a HDMI používají obě totéž kódování signálu,...

 • 3. 7. 2019 22:17

  frr

  DVI a HDMI používají obě totéž kódování signálu, zvané TMDS. Fakt je, že ve framingu DVI chybí audio kanál a snad i DRM. Nakonec si ale hlavně myslím, že když dneska budete stavět HTPC, tak z něj poleze daleko spíš HDMI = moderní varianta TMDS framingu, spíš než dnes již archaické DVI. Dokonce i pokud má dnešní motherboard DVI konektor (k čemuž není velký důvod) tak z čipsetu velmi pravděpodobně leze framing na úrovni HDMI.

  Osobně jsem před pár lety zahodil CRT TV (která jela dál a dál a dál) a místo ní koupil hloupou výběhovou LCD TV - především kvůli rozměrům a nějakým chorobám vyššího věku. Že nejsem ultra fajnšmekr na obraz, koupil jsem fakt něco levného ve výprodeji. Provozuji to s twin-tuner PVR - které bohužel skončí s DVB-T, takže taky hledám co místo toho nového.

  Pokud bych chtěl prostý displej bez konzumních mrvičů obrazu a zbytečných "smart" vlastností, ale s kvalitním podáním barev a zaměřením na pohyblivý obraz, asi bych listoval datasheety téhle produktové řady:
  https://www.lg.com/global/business/information-display/digital-signage/standard
  Jak už tady kdosi psal, není to levné a je to stavěné na provoz 24x7. A vstupy to mívá všechny myslitelné včetně starších profi analogových, tuším tomu chybí fakt jenom tuner.

  Případně existuje možnost, nechat si z číny poslat "A/D board" pro konkrétní displej. Jako že si vyberete TV podle kvality obrazu, ale vykucháte z ní originální motherboard a předěláte ji na "počítačový monitor" :-D Ta možnost technicky existuje, ale zmiňuju ji víceméně žertem. Normálně to používají kutilové, kterým někde "zbyl" holý panel s funkčním podsvícením a chtějí ho ještě využít jako monitor.

  A řešit přímočaré OSD externím STB... pokud máte nějaký STB na T2, který Vám vyhovuje co do množiny vlastností a co do ergonomie, tak jistě palec nahoru :-) Osobně jsem sháněl slušný STB jednotunerový pro rodiče (nakonec MC750T2) a řeším, co pořídit dvoutunerového na T2 namísto dosavadního starého Vestelu. Asi to skončí nějakým továrním boxem s Enigmou. Jenom se mi zatím nepodařilo vyvrátit si dojem, že Enigma nemá tak prosté a přehledné tabulární EPG, jako měl starý firmware Vestel/Cabot... Ano mám opravdu okrajové starosti.

  Že jsem kutil, zkoumám taky cestu skrz linuxové HTPC, třeba software VDR se skinem LCARS vypadá esteticky opravdu neotřele :-) a sadou vlastností by zhruba vyhovoval, akorát že výstup VAAPIDEVICE podle mých prvních testů moc dobře neškáluje QHD streamy na full-HD displej... (HD materiál 1:1 na telku jede jako víno). A to tabulární EPGčko bych si taky asi musel sám napsat :-(

  Osobně čekám, že TV nakonec zcela zkonverguje s unicastovým internetem (kapacita neustále roste), takže po DVB-T2 už prostě pojedu over IP, a všelijaké bizardní SMART a interaktivní fičurky dnešních přijímačů skončí na smetišti dějin. Všelijaké omezování zákazníků ve smyslu "can't have your cake and eat it too" (= zadarmo je demo, zaplať si za plnou sadu vlastností) se dá velmi snadno zařídit i webovou aplikací nebo tlustým lokálním klientem, výhodou je možnost průběžných aktualizací apod.