Hlavní navigace

Názor k článku “Prosím, odsemenit.” Pohodička v ČT od VSimon - "... Ekonom psal že pruměrně to příjde na...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 14. 12. 2014 17:04

  VSimon

  "... Ekonom psal že pruměrně to příjde na rodinu na 650 takže určitě nejsou hlupáci aby to nebyl rozbor odkud prašule příjdou žejo. ..." ...

  Mohu se zeptat, zdali máte po ruce někde odkaz na tu studii Ekonomu, která má toto tvrdit?

  Celé to totiž na mě působí jako nesmysl od A do Z. Nemá to sebemenší logiku.

  ČT je placena z peněz koncesionářů (7 miliard) a přivydělává si reklamou (například na ČT2 a bloky se sponzory pořadu). Rozpočet na vlastní (filmovou a seriálovou) tvorbu (nepočítejme publicistiku, soutěže, atd.) deklarovala před časem na 1 mld.

  ČT má multiplex ve svém vlastnictví a ČRa jí jej pouze provozují a technologicky rozvíjejí. Neočekávám tedy, že by ČT platila něco výrazně většího než je provozní režie. Ostatní TV nemají vlastní MUXy (výjmka Nova a MUX 4 - údajná smlouva s Pařízkem o závazcích ve kterých Nova jistí své dřívější investice).

  ČT má stále největší archiv pořadů (není divu, když si vzpomeneme co vše se natáčelo od roku 1953 - ty nejznámější: Žena za pultem, 30 případů majora Zemana, Muž na radnici, Synové a dcery Jakuba Skláře, atd.) ČT mnoho pořadů z archivu tahá ráda dodnes až do roztrhání a na vysílacím schématu je to vidět. Co nevytáhne sama, nemá problém půjčit Barrandovu a nebo komukoli jinému. ČT má rovněž i poměrně úzkou spolupráci se státním NFA (je dohledatelné z vyhledávačů na Internetu) skrze kterou možná získává další obsah za příznivou cenu, Naproti tomu ostatní (soukromé) televize se až tak těsné spolupráci těšit nemohou.

  ČT deklaruje že podporuje český film. Děje se tak právě skrze natáčení seriálů jako Kancl, Neviditelní a další. Soukromé televize naproti tomu povinně odvádějí část svého zisku do Státní fondu kinematografie. Ten pak peníze rozdělí mezi filmy české a nebo filmy s českou koprodukcí, případně i filmy čistě zahraniční.

  Zdroj: http://www.fondkinematografie.cz/assets/media/files/filmove%20pobidky/Soubory%202014/vyplacen%C3%A9%20pob%C3%ADdky_2010_2014.xlsx

  Je ale každopádně zvláštní, že i přesto, že fond podle svých slov podporuje každý český film 1 Kč (což patrně není mnoho), tak zde jsou vypláceny i dotace, podle zveřejněných dokumentů, na čistě zahraniční filmy.

  Pokud tvrdíte (odvoláváte se) že rodiny platí 650 Kč / měsíc za přirážky na cenách výrobků, pak by mě i zajímalo, zdali toto médium bere alespoň v nějakém ohledu bere v úvahu i to, že jediným komunikačním kanálem pro reklamu není pouze (již nyní mírněji rostoucí) televize, ale rovněž i (klesající) tištěná média, venkovní reklama a rovněž i reklama na Internetu. I tyto mají svůj podíl.

  Pokud jde o časopis Ekonom (titul vydavatelství Economia - vlastník Zdeněk Bakala):
  http://zpravy.e15.cz/byznys/technologie-a-media/bakala-kupuje-portal-centrum-a-server-aktualne-cz-984237

  Ať si každý uváží, jak důvěryhodné to médium je. Je ale faktem, že média jsou to jediné z podnikání Zdeňka Bakaly, co má nějaký význam a vykazuje nějaký zisk (narozdíl od takové NWR).

  Mohu se zaptat, když jste jejich informaci tak bezelstně a nekriticky převzal ... Kdyby Vám v Blesku řekli: "Skočte, milý čtenáři, z okna" ... Skočil byste ve vší důvěře? Myslím že ne.

  Snad je Vám jasné kam tím mířím. Ne vše lze totiž dnešním médiím věřit. Tím spíš ne nekriticky a bezelstně.