Hlavní navigace

Názor k článku Mobilní Internet pouští operátorům žilou, lidé se učí "tunelovat" telefonní hovory od ViR - A on VoIP (míněno obecně) nepoužívá standardní protokoly?...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 10. 7. 2012 21:33

  ViR

  A on VoIP (míněno obecně) nepoužívá standardní protokoly? Samozřejmě, je tu nestandardní Skype a pod., ale třeba SIP (nebo dnes už obsolentní H323) standard jednoznačně je. Jinak samozřejmě, pokud docílíte stavu P2P spojení, nemusíte se na nikoho ohlížet, krom protistrany.

  Ale jakmile použijete nějakého prostředníka, VoIP operátora, už to neplatí. A on se zase musí ohlížet na technické standardy telefonních sítí, se kterými se propojuje. Že máte názor, dle něhož výběr kodeku se na kvalitě moc neprojeví, to nikomu neberu. Ale z toho pak často vznikají ta stanoviska, že "VoIP za nic nestojí" ač si to spojení uživatelé v podstatě krásně "zprasili" sami. Své by o tom mohli vyprávět leckteří VoIP operátoři.

  Ale to jsme odběhli od podstaty mého příspěvku. Ten pouze upozorňoval na to, že díky vlastnostem IP protokolu a potřebě přenosu v reálném čase je TECHNICKY VoIP díky vysoké datové režii méně vhodnou alternativou, než k telefonování přímo vyvinuté technologie. A že je to plýtvání zdroji.

  Ale protože je to ekonomicky výhodné a široce dostupné využívá se a rozšiřuje. A pokud ti, co mají ty vhodnější technologie pod kontrolou nedostanou rozum, tak je prostě VoIP nejspíš převálcuje z ekonomických důvodů.