Hlavní navigace

Názor k článku Quo vadis, KIVS? od anonym - Zrušení KIVS je absurdní i v porovnání s...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 9. 1. 2012 12:28

  bez přezdívky

  Zrušení KIVS je absurdní i v porovnání s vládou nedávno schváleným systémem centrálního nakupování na ministerstvech (zpráva zde http://bit.ly/vhPedd).

  Ještě v prosinci 2011 ministři Nečasovy vlády tvrdili, že "zavedení centralizovaných nákupů je součástí protikorupční strategie. Návrh předpokládá zavedení centrálních nákupů prozatím na úrovni vlády, centrálních úřadů a jim přímo podřízených organizací."

  A měsíc na to ti samí ministři aktivně zruší jeden z největších fungujících systémů centrálního nákupu jenom proto, že vnitro tvrdí cosi o tom, že centrální nákup telekomunikací je neefektivní? To je k smíchu.

  Jako každý nástroj (nejen v IT) lze centrální nákup používat dvěma zásadně rozdílnými způsoby: 1) dobře;2) špatně. Vnitru se 2 roky po sobě daří ten druhý. Nicméně politici jsou mistry v přehazování zodpovědnosti. Cokoli se stane dobrého, odráží to jejich výjimečný talent a úsilí; cokoli se stane špatného, může za to někdo jiný či něco jiného.

  Zkáza KIVSu je evidentním neúspěchem tří ministrů vnitra + jejich managementu + různých poradců. Hroutit se to začalo už v dobách Peciny a pokračovalo kalupem dolů za Johna i Kubiceho. Lidé jako Moroz, Mráz nebo Duda bohužel trpěli zcela iluzorními představami o obchodní, technické i organizační podobě příslušných kontraktů. A to nemluvím o poradcích (BDO IT - Vaníček, Koníček a v jistém čase i Ječný se Stieglerem), kteří byli šikovně schovaní v pozadí a realizovali své experimenty bez špetky odpovědnosti.