Hlavní navigace

Názor k článku Radio 1 v rozhlasovém multiplexu RTI cz s distribuční linkou přímo ze studia od Karel Mikuláštík - Ahoj, moderní SDR moduly VKV-FM přijímače jaké jsou dnes...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 31. 3. 2014 22:04

  Karel Mikuláštík

  Ahoj,

  moderní SDR moduly VKV-FM přijímače jaké jsou dnes běžné v autorádiích i mobilech šumí až při hraniční úrovni přijímaného signálu. Stačím jim ale nevelké snížení úrovně signálu, aby prakticky eliminovaly stereo-efekt a později zastřely výšky.
  Radio 1 si se škodováckým autorádiem Swing vozím ve výseči Praha - Karlovy Vary - Pardubice a až na kratší úseky v hlubokém zastínění a místech s narušiteli je na VKV-FM alespoň zbytkově poslouchatelné, vše ale reálně v mono. O stereo efekt přichází i na řadě míst v Praze. U kapesního příjmu je analogová situace ještě o poznání horší.

  Osobně preferuji přítomnost stereo efektu, s jistým zkreslením se dokážu smířit. Volba Lingo DAB + linkový vstup do audiosystému v automobilu nebo Lingo v kapse namísto FM přijímače v mobilu je pro mne i přes počáteční skepsi o smyslu R1 v pražském DABu jednoznačným přínosem i při datovém toku 72 kbit/s. O příjmu mimo Prahu nemluvě. V hranicích Prahy je DAB pokrytí R1 ve výše jmenované auto sestavě téměř 100%. Pro severní a východní Čechy by samozřejmě vnější anténa na automobilu výslednému dojmu velmi pomohla.