Hlavní navigace

Názor k článku Řecku a Maďarsku už se v penetraci ADSL díváme na záda. Kdo bude další? od madman - TO2 se snaží odtrhnout náklady na pevnou linku...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 16. 5. 2007 9:37

    madman (neregistrovaný)
    TO2 se snaží odtrhnout náklady na pevnou linku už teď, a to převedením údržby pevných linek na ext. firmy. Přesune tím mzdové náklady (které nikdo nesnáší) na náklady provozní. Může se tak stát, že v druhé polovině roku paušál zlevní. Tedy alespoň je to hezká púředstava.
    K výraznému zkrácení nákladů na pevnou linku by došlo v případě, že by se nějakým zázrakem podařilo přesunout definici koncového bodu sítě ze současné zásuvky, či NT na ukončení kabelového (drátového) přívodu na propojovacím bodu na hranici nemovitosti (pozemku) zákazníka. Vše co by bylo od tohoto bodu by tak šlo na zákazníkovo triko a náklady na opravy této poslední "pidimíle" by byla jeho starost a jeho peníze. Bohužel podobný nápad patří do oblasti sci-fi, neboť naráží na bariéry legilativní (zákon o telekomunikacích), fyzické (tento bod by musel být jednoduše přístupný), fyzikální (tento bod by musel být jednoduše změřitelný, podobně jako teď tlf. zásuvka) a s tím souvisí i bariéra ekonomická (znamenalo by to postupné vyměnění všech kabelových zakončení). Výhoda je nasnadě. Služba by se zřizovala, kontrolovala, předváděla na tomto bodu a starost jak ji dostat k zařízení by byla na straně zákazníka a jeho (revidovaných) rozvodů. Pak by se provider staral pouze o svoje dráty a jeho náklady na pevnou linku by šly dolů.
    Odhlédneme-li od tohoto malého nápadu, bude asi skutečným problémem vysokého paušálu za pevnou linku nikoli drát samotný, ale to, že na straně providera končí v doposud nezaplacené hlasové technologii, protože fyzicky v případě DSL ji de facto obchází. Takže selký rozum "platím si DSL a že si u toho budu moc i zavolat, to je od vás moc hezký, děkuju" naráží na prachy, prachy a zase jen prachy.