Hlavní navigace

Názor k článku Reforma copyrightu a článek 13: Způsob, jak zničit dnešní podobu internetu od Klik je cvik - Evropská komise vypracovala původní návrh již před dvěma...

 • 13. 6. 2018 8:06

  Klik je cvik (neregistrovaný) 84.19.86.---

  Evropská komise vypracovala původní návrh již před dvěma lety a ve své podstatě od té doby prošel dvěma radikálními změnami, které mají zásadně měnit praxi autorských práv ve většině Evropy. Nejprve vytvoří nové přidružené právo pro vydavatele zpráv, často nazvané "daň z odkazu", a za druhé, ukládá na internetových platformách a webových stránkách novou obecnou povinnost předběžně monitorovat uživatelský obsah na svých webových stránkách v případě porušení autorských práv.

  Vše je v podstatě je marná snaha o tzv. odstranění falešných zpráv na internetu :) Dokument říká: "EPP je toho názoru, že zvláštní právo vydavatelů poskytuje větší právní jistotu ohledně udělování licencí a vymáhání práv. Posílení postavení tiskového vydavatele také přispívá k ochraně kvalitního žurnalismu před falešnými zprávami.

  "EPP proto podporuje skutečné právo vydavatelů tisku, jak navrhuje Komise v článku 11."

  osobně mám vážné obavy z toho že tento zákon jednak nic nezmění a jednak reálně způsobí plošnou cenzuru informací v návaznosti na závěry více jak 200 evropských právních a akademických odborníků z oblasti autorského práva, kteří tvrdí, že tzv. sousední právo by "pravděpodobně bránilo svobodnému toku informací zásadně důležitým pro demokracii", "mohlo by poškodit novináře" a "zhoršovat existující silové asymetrie na mediálních trzích, které již v mnoha členských státech Evropy trpí znepokojivou úrovní koncentrace. "