Hlavní navigace

Názor k článku Digitální rozhlas ve III. televizním pásmu? ČTÚ se brání. od anonym - A co tam chcete jiného vysílat? DVB-T se bude...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 27. 11. 2009 12:39

  bez přezdívky
  A co tam chcete jiného vysílat?

  DVB-T se bude vysílat striktně v UHF pásmu. DVB-T2 jistě také. Místa je tam dost. Navíc ani současných cca. 5-6 celoplošných zkoordinovaných sítí pro TV v UHF pásmu nemá šanci být naplněno. Jestli budou vysílat tři plné DVB-T sitě (tedy 13-14 celoplošných programů), bude to pro české DVB-T úspěch.

  Datové služby nemá smysl v takto nízkém pásmu vysílat. Pro vysokorychlostní bezdrátový internet jsou ideální sítě na vysokých pásmech (5 a 10 GHz, případně i WiFi pásmo 2,4 GHz). Pro mobilní bezdrátový internet s nižší rychlostí a jiné datové sítě (zabezpečení domů apod.) se používá pásmo 400-470 MHz, případně nad UHF, tedy cca. 850-950 MHz.

  Pro mobilní telefony taktéž není pásmo vhodné, ty jsou též ve vyšších pásmech.

  Jediná služba, pro kterou tak má VHF smysl je rozhlasové vysílání, úsek mezi pásmem VKV FM a VHF pak používají i jiné vysílačky (tuším taxi apod.) a letový provoz.

  Jinak nevím, co vám přijde na rozhlasu tak podružného. TV je možná ještě podružnější, a kolik éteru si pro sebe usurpuje! :)