Hlavní navigace

Názor k článku Rumburak z VHS. Jak technicky probíhala televizní krize před 20 lety? od Filip Jirsák - Abych věděl o diskusi, stačí si ji přečíst....

  • 25. 12. 2020 14:02

    Filip Jirsák

    Abych věděl o diskusi, stačí si ji přečíst. Demokracie znamená, že se na rozhodování mohou podílet všichni občané. Parlament je způsob, jak se v zastupitelské demokracii přijímají zákony – je to jeden z pilířů zastupitelské demokracie. Média veřejné služby jsou dalším pilířem – to, že Radu ČT volí v ČR Poslanecká sněmovna, je problém, protože se tím do rukou PS koncentruje moc. Což je proti duchu demokracie. A televizní krize vznikla právě proto, že PS chtěla mít nad ČT absolutní kontrolu. Od té doby se volba do Rady ČT trochu zlepšila, ale poslanci si zase našli způsob, jak to obejít.

    Mimochodem, přísná hierarchie od absolutního vládce k poddaným je příznak totalitního režimu. Demokracie funguje přesně opačně – moc je co nejvíce rozdrobená, co nejméně se koncentruje. Nezávislá média jsou nezávislá právě tím, že za obsah zodpovídá redakce a vedení do něj nijak nezasahuje.