Hlavní navigace

Názor k článku Satelitní operátoři shrnuli své výhrady k plánované podobě přechodu na DVB-T2 od Django - Tendenční útok zástupce satelitních carů na pozemní vysílání,...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 9. 7. 2018 0:44

    Django (neregistrovaný) 37.58.58.---

    Tendenční útok zástupce satelitních carů na pozemní vysílání, kterým se pochopitelně tahle silná konkurence nelíbí. Ve skutečnosti to není ani první ani poslední technická změna, přecházelo se od SECAM k PAL, poté na DVB-T a teď na DVB-T2. Pokrok prostě probíhá, technologie jsou dostupnější a lepší. Pokud bychom neupgradovali, zůstaneme na CRT televizích s PAL.

    DVB-T2 je velký pokrok, zejména v kombinaci s HEVC. Nabízí úsporu pásma, možnost vyššího rozlišení a případně více kanálů. Navíc se efektivita přenosu na linkové vrstvě blíží teoretickému maximu, protože se výtěžnost proti DVB-T zvýšila zhruba z 60 % na nějakých 90 %. Jít výš už nemá příliš smysl, fyzika nás nepustí, takže DVB-T3 zřejmě nevznikne. Je to tedy na dlouhou dobu poslední velká úprava na linkové vrstvě.

    Ve skutečnosti satelitním operátorům vadí, že se přenosová část dostává kvalitativně nad satelitní DVB-S2, což je nepříjemný hřebík do rakve, který ještě více snižuje motivaci běžných uživatelů si jejich předražené služby kupovat. Nezvrátí to ani trapné intervence na Lupě.