Hlavní navigace

Názor k článku Satelitní operátoři shrnuli své výhrady k plánované podobě přechodu na DVB-T2 od Milan Keršláger - Obávám se, že Astra je jen jedna a...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 9. 7. 2018 21:03

    Milan Keršláger

    Obávám se, že Astra je jen jedna a že klub přeprodejců je tak elitní, že se tam nikdo jen tak nedostane. Naproti tomu se stanicemi v DVB-T se roztrhl pytel. Když se po roce 2020 vejdou do DVB-T2 další televize (díky kompresi H.265), bude to pro satelitní poskytovatele problém, protože dosud drží monopol na desítky/stovky programů, které má divák na výběr... to nikde jinde nedostanete (kromě Internetu, ale to je pro konzervativní TV i diváky zatím problém masově přijmout).

    BTW: Problém vznikl už při první digitalizaci v roce 2004, kdy jsme zcela nepochopitelně upřednostnili MPEG-2 kompresi před MPEG-4 AVC (tj. předchůdce H.265). Kdybychom tehdy použili lepší kompresi, nemuseli bychom dnes tak chvátat s přechodem, protože by se do éteru vešly všechny televize i při zúžení pásma pro TV. Myslím, že třeba Německo tuto lepší kompresi má a zřejmě i zmiňované severské země v článku. A od Novy to tenkrát byl majstštyk (vyloučení konkurence z DVB-T, protože prostě nebylo jak plošně vysílat další kanály), zatímco dnes je to pro ně bolehlav.