Hlavní navigace

Názor k článku Sběr Baňk na Sberbank.cz už nenajdete. Banka vyhrála spor o doménu od Michal Kubeček - „Kdo dřív přijde, ten dřív mele“ je právo...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 10. 4. 2014 20:49

  Michal Kubeček (neregistrovaný) ---.mk-sys.cz

  „Kdo dřív přijde, ten dřív mele“ je právo silnějšího.

  Ne, není. Právo silnějšího je to, že velká a bohatá banka si vynutí odebrání domény menšímu subjektu. Nebo věříte tomu, že kdyby si ta banka zaregistrovala nějakou "překlepovou" doménu jen kvůli přesměrování a nějaká malá firmička s podobným názvem na ní chtěla opravdu provozovat firemní web, že by se stejně snadno domohla odebrání domény? Že by se ho vůbec domohla?

  Neexistuje žádná komise rozhodující o tom, zda je doména dostatečně aktivně využívána a kdo je jí více hoden. Tady se rozhodovalo jenom o tom, zda ten, kdo v současné době doménu vlastní, je pouze spekulant a vlastní doménu jen za účelem vydírání někoho, pro koho má daleko větší cenu.

  Opravdu nevidíte, že druhá věta je jen líbivými frázemi zaobalené popření té první?

  A nemůžeme se tvářit, že nikdy nedokážeme s dostatečnou jistotou poznat, že se jedná o spekulanta.

  Někdy si docela jistí být můžeme. Ale problém je v tom, že nedokážeme stanovit jednoznačná univerzální pravidla. Pak je ale lepší vykašlat se na různé ad-hoc rozhodující komise a zůstat u starého dobrého "kdo dřív přijde, ten dřív mele".

  Dokud registrace i roční poplatek stály 800 Kč, spekulantů bylo pár a vesměs se soustředili na pár lukrativně znějících jmen. Nic tragického. Jenže zkuste to navrhnout jako řešení a ukřičí vás lobby těch, kdo jásají nad růstem počtu domén druhé úrovně a jsou přesvědčeni, že je nezbytné, aby každá akce trvající dva týdny nebo každý film či pořad v televizi měly svou.