Hlavní navigace

Sdílení filmů přirovnal španělský soud k půjčování knih

Pořádnou ránu do vazu dostal zábavní průmysl ve Španělsku, jehož tamní sdružení EGEDA definitivně prohrálo několik let probíhající soudní spor týkající se dnes již neexistujícího fóra CVCDGO.com. Šlo o klasické fórum využívané pro sdílení odkazů na kopie filmů. Podobných známe desítky i na českém Internetu a třeba České protipirátská unie je rovněž chápe jako velký problém. Soudci Ocariz, Gutierrez a Campillo zemského soudu v Madridu však dospěli k názoru, že v případě fóra CVCDGO.com ke…
Jiří Macich ml. 14. 6. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Pořádnou ránu do vazu dostal zábavní průmysl ve Španělsku, jehož tamní sdružení EGEDA definitivně prohrálo několik let probíhající soudní spor týkající se dnes již neexistujícího fóra CVCDGO.com. Šlo o klasické fórum využívané pro sdílení odkazů na kopie filmů. Podobných známe desítky i na českém Internetu a třeba České protipirátská unie je rovněž chápe jako velký problém. Soudci Ocariz, Gutierrez a Campillo zemského soudu v Madridu však dospěli k názoru, že v případě fóra CVCDGO.com ke spáchání trestného činu nedošlo. Kauza přitom před lety začala poměrně divokými raziemi a zatýkáním.

Soud v rozsudku přirovnal činnost tohoto fóra a jeho uživatelů k půjčování knih, ke kterému prý dochází od starověku. Jediný rozdíl je dle soudu nyní v tom, že k této činnosti nyní dochází na Internetu ve větším měřítku. Soud zároveň uvedl, že se uživatelé sdílení účastní bez finančního zisku. Španělské úřady a soudy se v otázce autorských práv nechovají zrovna konzistentně. Soudy byly v minulosti několikrát podobně benevolentní, ale na druhou stranu před časem tamní vláda velmi reálně zvažovala implementaci obdoby francouzské digitální gilotiny. (TorrentFreak)