Hlavní navigace

Názor k článku Senzory Martina Malého: Eduard Smutný, hrdina českých počítačových 80. let od Miloslav Ponkrác - Protože oficiální instituace jako Komenium a Zenitcentrum se...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 16. 6. 2017 0:21

  Miloslav Ponkrác (neregistrovaný) ---.infos.cz

  Protože oficiální instituace jako Komenium a Zenitcentrum se rozhodly udělat lepší ROM. Původní ROM se nejdříve zkopírovala do RAM a až tam se spouštěla. ROM SSM nechávala kód v ROM a do RAM umísťovala jen kraťoučké zaváděcí skoky.

  Proto programy pro Ondru existovaly ve verzi pro původní ROM Mikos, a nebo pro SSM. Víc programů bylo pro SSM, a řada věcí byla rychlejší a logičtější, SSM byla optimalizovanější.

  Také bylo možné v SSM natáhnout jako program původní ROM Mikos a spouštět tak programy pro obě verze. Z původní ROM Mikos to naopak nešlo.

  Zpět k tématu: Stojím si za tím, že Ondra do historie vůbec nepatří. Bez Ondry by se v historii vůbec nic nezměnilo, do historie nezasáhl, byl to outsider. Na jakémkoli jiném počítači včetně IQ151, PMD85, ZX Spectru i jiných se dalo programovat a konstruovat o 10 tříd lépe a jednodušeji - a nebylo třeba se škrabat neustále levou rukou za pravým uchem.

  Ondra byl bastl a tato filozofie se z něho šířila jako mor. Tedy i uživatel musel bastlit a programátor musel bastlit. Namísto řešit svůj cíl. Začátečník se raději učil programovat a má toho plné kecky než aby používal vychytávky zvládnutelné jen zkušenějšími lidmi. Začátečníka by Ondra jen mátl, a profesionál také nemá proč se nechat zdržovat na Ondrovi. Je mnoho lepších strojů.